Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
06.01.2009 SPECIAL

Un meci memorabil / FCM Bacău-Dinamo 4-2 (2-1)

Unul dintre cele mai frumoase meciuri găzduite vreodată de stadionul Municipal s-a desfășurat în ediția de campionat 2001-2002, când FCM Bacău încă evolua în prima ligă. Partida a fost urmarită de peste 20.000 de spectatori, care au creat o atmosferă demnă de "Old Trafford".

     Foto 1

     Bacăul a jucat fotbal adevărat în acea sâmbătă (27 aprilie 2002), într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii 1. Valoarea echipei lui Ion Marin s-a lovit de această dată nu numai de dorință și mobilizare, ci și de finețea unui Ciocoiu, de travaliul lui Codreanu și Apostol, de incursiunile spre poartă ale lui Radu Ciobanu, de simplitatea cu care Nivaldo a deposedat și apoi a pasat precis, de execuțiile formidabile ale lui Cursaru.

Nici nu începuse bine meciul (minutul 8), când Sorin Iodi a reușit un lob perfect, lasându-l fără reacție pe Bogdan Lobonț. Băcăuanii s-au menținut în ofensivă iar Ciocoiu putea mări avantajul în minutele 13 și 15. Gazdele au condus doar 11 minute. Tameș îl deschide pe stânga pe Drăgan, acesta centrează în fața porții iar Cl. Niculescu înscrie (19).

Până la finalul primei reprize, elevii lui Poenaru au revenit însă la conducere, grație unei execuții de senzație (lovitură liberă de la 18 metri) a lui Bădoi (41).

     Ritmul nebun a continuat și în repriza secundă cu alte trei goluri la fel de nebunești. În minutul 55, Cursaru și-a dovedit clasa marcând al treilea gol al gazdelor după o cursă de 30 de metri, driblându-l pe parcurs și pe Lobonț. La 3-1, Kiriță lovește bara și Dănciulescu înscrie primul său gol de la venirea la Dinamo (65). Bucureștenii au mai avut câteva ocazii periculoase până în minutul 88, atunci când lui Cursaru îi reușește foarfeca care l-a facut celebru. Torțele victoriei s-au aprins.

 

FCM Bacău: Ignătescu - Codreanu, Ardeleanu, R. Ciobanu, Baciu, Bordeanu - Apostol, Nivaldo (’87 Ciurlea), Bădoi (’70 Pitu) - Cursaru, Ciocoiu (’74 Petcu)

Antrenor: Ghiță Poenaru

 

Dinamo București: Lobonț - Kiriță, Onuț, Iodi - Bolohan, C. Ilie (’69 Fl. Petre), Pârvu, Tameș (’85 Pădurețu) - Cl. Niculescu, Drăgan, Dănciulescu

 Antrenor: Ion Marin

 

Cartonașe galbene: R. Ciobanu (34), Ardeleanu (62), Baciu (64), Ignătescu (90) - C. Ilie (25), Dănciulescu (52), Cl. Niculescu (75), Bolohan (87)

 

Arbitrii: Anton Heleșteanu - Marius Beuden, Florin Hâncu

 

Spectatori: 20.000

 

Declarații dupa meci:

 

Ce gol, ce execuţie! Felicitări lui Cursaru pentru «foarfeca» de Champions League. O să ajungă la o mare echipă în Europa
Bogdan Lobonţ

 

Cred că întreaga echipă a făcut un joc foarte bun și am demonstrat că putem aspira la o cupă europeană

Valentin Bădoi

 

Este cel mai frumos gol pe care l-am înscris până acum. Mă bucur pentru această reușită, cu atât mai mult cu cât am înscris în poarta lui Dinamo

Cătălin Cursaru

 

 

Ionuț Brânzei

 

Surse: Monitorul de Bacau, Desteptarea, Adevarul, Apropo

COMENTARII (41)

De fcm bacau pe 09.01.2009 la 21:15

cu vaslui....da de cand o galerie a unui club cu traditie de peste 50 de ani in fotbalul romanesc face galerie altei echipe la fel de importante?? n-am mai auzit asta...probabil ca v-au fost oferiti bani sau alte lucruri materiale....ca altfel nu-mi explic cum s-a putut intampla asta

fcm bacau car rivalitate ,,,mai ca aia nici nu exista ,,nu mai pune gaz pe foc ca nu are rost sa iti explic ce a fost atunci ..noi defapt trebuia sa fim cu vaslui ..si ei au ......hai sa ne vedem de ale noastre ,,,,

De suporter pe 08.01.2009 la 17:45

are dreptate fcm bacau.RUSINE SA-TI FIE ai 2 fete sau poate mai multe dar la tine ne asteptam

De fcm bacau pe 08.01.2009 la 14:42

si mai ales care piatra e rivala bacaului sau cum ar veni sa faca vaslui galerie lu iasi, arad lu poli tim, steaua lu dinamo. km asa ceva ati facut voi :|

De fcm bacau pe 08.01.2009 la 11:32

pai dak te dai mare suporter fcm nu faceai galerie la piatra :))

PT fcm bacau .SPECTATORI AM FOST LA PIATRA SI ...IAR DEZGROPI ,,,,,TOTI AU FOST DE ACORD SA MERGEM ...CE NAIBA ..AI DREPTATE IN FELUL TAU DAR ..ASTA E MAI CALCAM SI STRAMB CATEODATA NIMENI NU E PERFECT,,,,,;))

De lywyu pe 07.01.2009 la 23:35

a f un super meci!

De fcm bacau pe 07.01.2009 la 22:25

"in afara de FCM BACAU NU SUNT SUPORTERUL NICI UNEI ECHIPEI." SI la piatra neamt esti suporter :)))))))))))))))))))

Brigada Ura ....inceteaza cu comentariile la adresa mea pe prosport.....a scris unul in numele meu si ai si inceput sa vb aiurea ...tie chiar nu iti este rusine de aberatiil pe care le scrii...? unde plm esti ma tu cu brigada ta de 4 ani ca nu v.am vazut pe nici un stadion ...? de ce vb de rau galeria fcm ..? cine esti ? ca de tastaturisti m.am saturat ,,,va dati cocosi acum?? ce naiba lasati.ma ma in pace si vedeti.va de probemele vostre si tu si marius care o fi ala ...si apropo vezi cum vb de mama bulangiule ......si nu mai zii ca sunt stelist ca nu mai nimerit....in afara de FCM BACAU NU SUNT SUPORTERUL NICI UNEI ECHIPEI.CEI CARE MA CUNOSC STIU LUCRUL ASTA ..INTRAI VOIS A COMENTATI NUMAI PROSTII SI APOII VA DATI MARI SUPORTERI ...RUSINE ....AM LUAT BANI ZICI?? AM DAT LA TOTI CAND A FOST DE LUAT.DIN 3 MIL ...NU CUM SPUI TU ...S.A FURAT ,S.A DEVASTAT .S.A INJURAT ....DAR TE.AM FRECAT IN BUL SI NU TI+AM PLATIT DE TOT ITI PERMITI SA VB DE MINE ?? FURATI CURENT SI NU E BINE ...TAURII-FURIOSI VOR EXISTA IN CIUDA MULTORA ,,,sa va vad la stadion ca ati uitat unde se afla .....

noi avem caseta ....sa vina codrin acasa..si se rezolva ...

De macius pe 07.01.2009 la 01:12

SUPER MECIU IMI ADUC AMINTE SI ACUM TOATE SECVENZELE .... DA DE CE NIMENI NU ADUCE AMINTE DE MECIUL BACAULUI IN GHENCIA CAND BATEAM CU 5-1 , ERA STEAU LU LACATUS , ADRIA ILIE , NUME MARI :, CE VREMURI .. HAI BACAU!!!!

De pt unul de pe bicaz pe 06.01.2009 la 23:50

"Peste 20.000" :). Unii au scris ca au fost 20.000, altii 25.000... Imi aduc aminte ca numai erau locuri libere si multi oameni au stat in picioare la acel meci! ;) Atmosfera din tribune a fost extraordinara. Lumea a facut "valuri", a strigat pana a ragusit si a aprins torte...

De eu pe 06.01.2009 la 23:49

PE CNN A FOST DAT AM CAUTAT DAR NU AM GASIT NIMIC MAI INCERCATI VOI SI DACA GASITI CEVA ANUNTATI-MA SI PE MN PLZ PLZ PLZ

De unu de pe bicaz pe 06.01.2009 la 23:31

ce gluma proasta asta cu 20000.........erau peste 25.000 dar nu prea conteaza...jtiu k golul a fost dat sh pe cnn. sau bbc nu mai jtiu exact........sh atunci si-au kam luat-o dinamovistii veniti din capitala......eram cu sutele atunci......mii cghiar in galerie....

De cosmin pe 06.01.2009 la 23:22

dak face cineva rost d iregistrarea video.... datzi-mi un semn

De eu pe 06.01.2009 la 23:10

auziti a facut rost cneva de meci ca il vreau si yo am dat si yo niste mailuri pe site acolo si astept raspons fcm

cati dintre voi erati in sectorul galerie?? sau mai zis cati ati dormit la magazia stadionului in seara precedenta sa pregatim coregrafia meciului..? va vedem in returul ce urmeaza cat de atasasti sunteti ......de fcm bacau ...vremuri ..amintiri placute ,,,poate vom mai putea trai un asemenea meci pe viu in 2 ani de zile daca SE VOR DECIDE CEI DIN PRIMARIE SA SEMNEZE ACTELE ODATA SI SA PREIA FCM BACAU ...CA PREA O LUNGESC ,,

De Andrei pe 06.01.2009 la 21:35

Felicitari pentru acea victorie.. FORZA BACAU, FORZA MOLDOVA!!!

sincer...il vreau la bacau ca antrenor p IONUT POPA de la iasi...e bun omul si daca are si banii face echipa !!!

De Brigada Ura pe 06.01.2009 la 20:36

PRIMUL TRANSFER CARE AR TREBUI SA-L FACA BACAU SA NE ADUCA EROUL INAPOI LA FCM CATALIN CURSARU ESTE EMBELA ECHIPEI SI EMBLEMA NOASTRA A JUCAT LA FCM BACAU SI A FACUTO DESTUL DE BINE.NU E UN JUCATOR TERMINAT AI TREBUIE PUTIN TIMP ACORDAT SA-SI FACA ORDINE IN VIATA,IL VREM INAPOI LA FCM BACAU

De iasi no1 pe 06.01.2009 la 20:21

asteptam bacaul din nou p prima scena!!!!forza moldova!!!

De gabi pe 06.01.2009 la 20:11

ghitza chitic antrenor la fcm sa sustinem si un om de valoare si bun simt , nu numai oameni care au impresia ca sunt cineva dar de fapt sunt zero hai nea ghitza ca poti

De louie pe 06.01.2009 la 20:08

eu am trimis email la adresa p care am specificato in postu meu...dar pana acum niciun raspuns:(

De Geo pe 06.01.2009 la 19:46

Hai Constanta :D Hai Bacau

De Geo pe 06.01.2009 la 19:42

Atunci am fost pentru prima data pe stadionul Bacaului si a fost primul meu meci vazut pe viu...a fost superb , mai ales foarfeca lui Cursaru care imi ramane in minte...ProTv are caseta cu acest meci dar nu stiu cum putem face noi rost de ea...:(

De BoGdaN pe 06.01.2009 la 13:38

Nu o sa uit niciodata meciul asta :X ! il vreau si eu...

De louie pe 06.01.2009 la 13:34

acolo aveti adresa d email...si lista cu meciuri unde se gaseste si meciul nostru...trm si voi emailuri:)

De louie pe 06.01.2009 la 13:33

Cine doreste meciuri cu Dinamo pe format DVD ( nu inregistram pe VHS sau CD!) , mai jos sint doar citeva meciuri din ce avem in collectie : Toate sint complete , cu exceptia a citorva , care sint indicate ca "rezumat" si durata rezumatului. Ne puteti scrie numai la soccervideos@yahoo.fr H ai Dinamo ! DINAMO - INTER 3-2 ,1981/82 REZUMAT 25 minutes LIVERPOOL -DINAMO 1-0 , 1983/1984 REZUMAT 30 minutes DINAMO TBILISI - DINAMO VICTORIA BUCURESTI 0-0 ,1987/88 DINAMO - SAMPDORIA 1-1,1988/89 SAMPDORIA - DINAMO 0-0 ,1988/89 ANDERLECHT - DINAMO 1-0 ,1989/90 DINAMO - ANDERLECHT 0-1 ,1989/90 FC PORTO - DINAMO 4-0 , 1990/91 GENOA - DINAMO 3-1 ,1991/92 DINAMO - GENOA 2-2 ,1991/92 DINAMO - MARSEILLE 0-0 ,1992/93 MARSEILLE - DINAMO 2-0 ,1992/93 REZUMAT 50 minute CAGLIARI - DINAMO 2-0 ,1993/94 DINAMO - CAGLIARI 3-2 ,1993/94 DINAMO - BENFICA 0-2 ,1999/2000 BENFICA - DINAMO 0-1 ,1999/2000 DINAMO - POLONIA WARSAW 3-4 , 2000/01 POLONIA WARSAW - DINAMO 3-1 ,2000/01 DINAMO - FC BRUGES 0-1 ,2002/03 S. DONETSK - DINAMO 2-3 ,2003/04 SPARTAK MOSCOW - DINAMO 4-0 ,2003/04 DINAMO - SPARTAK MOSCOW 3-1 ,2003/04 DINAMO - MANCHESTER UTD 1-2 ,2004/05 MANCHESTER UTD - DINAMO 3-0 ,2004/05 DINAMO - PARTIZAN BELGRAD 0-0 ,2004/05 DINAMO-CAMPIOANA 2000 FILM PETROLUL PL - DINAMO 0-4 , 1991/92 DINAMO - STEAUA 3-2 ,1999/2000 DINAMO - CEAHLAUL P.NEAMT 2-2 ,2000/01 ROCAR BUCURESTI - DINAMO 1-3 ,2000/01 GLORIA BISTRITA - DINAMO 3-1, 2000/01 RAPID - DINAMO 2-2 ,2000/01 DINAMO - STEAUA 1-0 ,2000/01 PETROLUL - DINAMO 3-1, 2000/01 DINAMO - RAPID 2-1 (**) 2000/01 - CUPA 1/4 finala DINAMO - SPORTUL STUD 3-1 ,2000/01 - CUPA 1/2 finala SPORTUL STUD - DINAMO 2-2 ,2000/01 - CUPA 1/2 final DINAMO - ROCAR BUCURESTI 4-2 ,FINALA CUPEI 2001 OTELUL GALATI - DINAMO 2-1 , 2001/02 DINAMO - SPORTUL BUCURESTI 5-1, 2001/02 DINAMO - NATIONAL BUCURESTI 0-0 , 2001/02 DINAMO - STEAUA 2-0 , 2001/02 RAPID - DINAMO 2-2 , 2001/02 DINAMO - RAPID 3-2 ,2001/02 FC ARGES - DINAMO 1-2 ,2001/02 CEAHLAUL - DINAMO 1-2 ,2001/02 FCM BACAU - DINAMO 4-2 ,2001/02 STEAUA - DINAMO 0-1 ,2001/02 - CUPA 1/2 finala RAPID - DINAMO 2-1 ,FINALA CUPEI 2002 STEAUA - DINAMO 2-1 ,SUPERCUPA 2002 STEAUA - DINAMO 1-1 ,2002/03 RAPID - DINAMO 3-1, 2002/03 SPORTUL STUD - DINAMO 5-6 ,2002/03 FC ARGES - DINAMO 2-0 ,2002/03 DINAMO - NATIONAL 1-1, 2002/03 ASTRA PLOIESTI - DINAMO 2-1 ,2002/03 - CUPA 1/2 finala DINAMO - NATIONAL 1-0 , FINALA CUPEI 2003 RAPID - DINAMO 1-0 ,SUPERCUPA 2003 DINAMO - STEAUA 2-1, 2003/04 RAPID - DINAMO 2-3 ,2003/04, DVD-R STEAUA - DINAMO 1-0 ,2003/04 UNIV CRAIOVA - DINAMO 0-1,2003/04 FC ARGES - DINAMO 1-0 ,2003/04 DINAMO - FARUL CONSTANTA 3-2 ,2003/04 DINAMO - PETROLUL 5-0 ,2003/04, DINAMO - FCM BACAU 7-3 ,2003/04 DINAMO - UNIV CRAIOVA 2-1, 2003/04 POLI TIMISOARA - DINAMO 1-2 ,2003/04 DINAMO - FC ARGES 2-0 ,2003/04 CUPA semifinala DINAMO - OTELUL GALATI 2-0 , FINALA CUPEI 2004 DINAMO - STEAUA 0-1, 2004/05 DINAMO - NATIONAL 0-1 ,2004/05 NATIONAL - DINAMO 5-1 ,2004/05 GLORIA BISTRITA - DINAMO 0-1 ,2004/05 RAPID - DINAMO 2-1 ,2004/05 DINAMO - RAPID 2-2 ,2004/05 UNIV CRAIOVA - DINAMO 0-1, 2004/05 DINAMO - POLI TIMISOARA 1-0 , 2004/05 DINAMO - FARUL 1-0 ,FINALA CUPEI 2005

De bobo_U.B. pe 06.01.2009 la 13:20

louie....astept un raspuns de la tine./..sa postezi aici ce afli

De louie pe 06.01.2009 la 13:07

cautand p google am gasit un link p dinamomania.net in care era postat o adresa d email...afirmau acolo k detin inregistrari ale meciurilor p dvd si au postat o lista lunga intre care era si meciul dorit d noi...o sa trm un mail sa vad c aflu si o sa postez aici...bft

De admin pe 06.01.2009 la 12:49

In curind sper sa pot face rost de golul lui Cursaru. Incerc sa obtin chiar meciul poentru un rezumat, dar nu promit

De Raspuns pt: pe 06.01.2009 la 12:44

@punkBC, bodu, ventuzar, louie Meciul s-a desfasurat la ora 20 si a fost transmis in direct de ProTv. Site-uri precum youtube, dailymotion sau viddler nu detin imagini de la acest meci. Ar mai fi colectionarii de meciuri rare, insa acestia nu doresc sa vanda sau cer prea mult! :( Sper ca unul dintre noi sa faca rost de meci! :)

De louie pe 06.01.2009 la 12:21

fenomenal meciu'...tipam ca nebunu p stadion...dak stie cnva d und se poate face rost d meci sa zica...pls

De cosminxxl pe 06.01.2009 la 11:01

ce vremuri..........

De Alin pe 06.01.2009 la 08:56

Sa ne fie rusine tuturor Bacauanilor. Pai ce am ajuns sa traim cu speranta unui meci ca asta ? Asta e reperul nostru in istoarie ca performanta? Vrem campionate , cupe , finale de cupe , participari in cupele europene . Atunci am facut un meci foarte bun si atata tot si pe urma ne-am luptat la retrogradare. hai sa ne amintim de finala de cupa Romaniei cu Craiova .

De ventuzar pe 06.01.2009 la 08:18

video nene !

De GVD pe 06.01.2009 la 08:07

ce meci.ce emotii am avut.doamne! fcm a fost excelent la toate capitolele avand o clasa peste dinamo.multumim ionut.mai tin minte un meci mare cu steaua de la bacau castigat de ai nostri parca tot cu 4-2....sau gresesc.

vreau si eu meciul...vreau sa il mai revad ....d unde pot face rost?

De punkBC pe 06.01.2009 la 02:51

are cineva un CD cu acest meci?

De tz pe 06.01.2009 la 00:54

reiese ca Iodi si-a dat autogol?

De edyk pe 06.01.2009 la 00:05

ce vremuri frumoase... speram k in cativa ani sa putem retrai momente asemanatoare .... pt ca suporterii bacauani merita o echipa de prim esalon


Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN SPECIAL

Scapa cine poate!

Final de luna martie extrem de agitat pentru sportul bacauan!

„Nicolas, prietenul...

Academia Fotbal Club Bacău este alături de Nicolas Gălățanu și de familia acestuia. Conducerea și antrenorii...

Februarie, termen...

Razvan Burleanu, presedintele FRF, a declarat ca Bacaul ar putea gazdui un centru de excelenta daca exista trei...

FACEBOOK

 

CELE MAI COMENTATE

MECIURI

  • Aerostar Bacau
    Aerostar Bacau
  • 0:1
  • Foresta Suceava
    Foresta Suceava

04.10.2016 14:30

 Cupa Romaniei

PARIORI

Pariaza pe Bacau!

Cel mai bun site al pariorilor. Gasesti cotele dorite, inclusiv la Divizia B! Daca te simti inspirati, poti deveni tipster!

COMUNITATE

Intra in comunitatea suporterilor bacauani de pe MYSPORT

Ultradixi sau Allblack sint deja foarte cunoscuti pe singurul site din Romania cu continut creat 100% de useri! Pozele sau textele tale pot aparea pe www.bacausport.ro daca le pui tag Bacau

HANDBALVOLEI.RO

IASISPORT.RO

ARHIVA STIRI

Sapt. L M M J V S D
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    

SONDAJ

Considerati ca Bacaul mai are nevoie de fotbal?

  1. Da
  2. Nu



  1. » rezultate
  2. » arhiva sondaje

Programul GSPTV

  • Sursa programelor TV

Contact

Scrie-ne la contact_bacausport@yahoo.com în orice problemă legată de sportul băcăuan!



Studiul de Audienta si Trafic Internet
paykasa - paykasa kart