Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
19.11.2008 LIGA IV

Fotbalul, tratat cu dispreţ la Oneşti

Daca in alte orase ale țării activitatea fotbalistica cunoaste o dezvoltare deosebita si anima multe pasiuni pentru echipele locale, in municipiul Onesti fotbalul este in suferința. Dupa desființarea echipei FC Onesti in municipiul de pe Trotus, un timp nu a mai activat nicio echipa divizionara, iar de trei ani Onestiul este reprezentat in Liga a IV-a de echipa Inter.

     Foto 1

Dupa cum ne-a declarat Constantin Ene, unul dintre onestenii care a incheiat actul constitutiv al acestei echipe in anul 2005, ”Inter Onesti, pe lânga faptul ca nu primeste de la nimeni niciun sprijin material si niciun fel de ajutor ori susținere, este oprita intr-un mod foarte urât sa-si desfasoare in condiții cât de cât normale activitatea iar in acest fel nu stim cât va mai putea continua”. Constantin Ene considera ca totul a inceput in iarna acestui an, in luna februarie fiind schimbați Costica Ene, din funcția de antrenor si Ștefan Martin din cea de conducator. Acestia au inceput aproape imediat cu sicanele. Prima sicana a fost cea cu legitimațiile jucatorilor, ele putând fi obținute de la acestia cu o zi inainte de prima etapa a returului, in urma intervenției comisarului sef al Poliției Onesti, Emil Morosanu. Cu multa ințelegere din partea Asociației Județene legitimațiile au putut fi vizate chiar in ziua primului meci. In saptamâna de dupa prima etapa, cu toate ca din punct de vedere regulamentar nu aveau acest drept, Ștefan Martin si Costica Ene au transferat mai mulți jucatori ai echipei Inter. Actele de constituire ale Clubului Sportiv Inter Onesti se afla si in acest moment in posesia lui Ștefan Martin, care refuza sa le restituie. Din martie 2008 au fost puse numeroase piedici si echipei Inter Onesti de catre Costica Ene. In calitate de angajat al Bazei sportive CSM, a luat din magazia si vestiarul pe care-l foloseau jucatorii de la Inter un set de echipament de joc pentru fotbalisti si 15 mingi de fotbal pe care le-a dat directorului bazelor sportive onestene, Oncica.

Un calvar ce incepe sa fie cunoscut

La inceperea pregatirilor pentru ediția de campionat 2008 - 2009  echipei Inter Onesti i s-a interzis folosirea gratuita a bazei sportive desi a avut o notificare pentru folosirea stadionului la antrenamente si jocuri oficiale pâna la 31 decembrie 2008. Aceasta notificare a fost anulata prin adresa 15312, din 25 -07-2008 a Primariei Onesti. In aceasta adresa se face mențiunea ca pentru a folosi terenul de joc  se vor achita 4 lei / jucator / ora, conform unei hotarâri a Consiliului Local Onesti. Constantin Ene este nemulțumit de faptul ca aceasta hotarâre a Consiliului Local Onesti nu respecta Legea Educației fizice si Sportului nr. 69 din 28 aprilie 2000 (care este in vigoare), aceasta lege facând precizarea ca ”structurile sportive fara scop lucrativ sunt scutite de taxe si impozite locale”. Pentru a rezolva aceasta problema, reprezentanți ai echipei Inter au fost in audiența la primarul Emil Lemnaru, care nu a dat niciun raspuns. S-a solicitat sprijinul  viceprimarului Constantin Florian, care a promis rezolvarea situației, dar nu s-a realizat nimic pâna in prezent. Constantin Ene ne-a mai declarat: ”La discuția cu primarul Emil Lemnaru (când s-a aflat  informația ca unul dintre motivele pentru care nu s-a mai dat voie sa se foloseasca gratis stadionul CSM a fost acela ca in timpul campaniei electorale pentru alegerile locale jucatorii de la Inter au  disputat doua meciuri cu echipament primit de la un candidat pentru funcția de primar), s-a menționat ca toți cei care folosesc bazele sportive, cu excepția celor de la CSS Onesti, vor plati taxa conform hotarârii Consiliului Local. Baza sportiva CSM este folosita si de CS Viitorul Onesti, club privat care are trei echipe inscrise in diferite competiții si circa 100 de jucatori. Pentru folosirea aproape zilnica a terenului si vestiarelor si magaziilor, nu au platit niciodata niciun leu. Echipa Inter a ajuns acum ca sa faca un singur antrenament pe saptamâna, schimbându-si echipamentul in tribuna. Din cele 7 jocuri susținute pe teren propriu, doar la doua meciuri, cu intervențiile viceprimarului Constantin Florian si ale directorului bazelor sportive, s-au pus la dispoziție vestiarele si plasele porților. La celelalte jocuri jucatorii s-au schimbat in tribuna iar plasele la porți au fost aduse din alta parte. S-a ajuns pâna acolo incât in ultimul joc disputat pe teren propriu, cu echipa AS Margineni, stadionul a fost inchis, paznicul  plecat, iar pentru a se putea desfasura aceasta partida atât jucatorii gazda cât si oaspeții, brigada de arbitri si spectatorii au sarit gardul pentru a putea ajunge la stadionul CSM”. Aceste declarații ale lui Constantin Ene sunt confirmate si de catre antrenorul – jucator al echipei Inter Onesti, Ionuț Pârvu. El a menționat: ”este o mare lehamite pentru jucatorii echipei, care nici nu-si puteau inchipui ca se pot intâmpla asemenea lucruri. Daca cineva se poate gândi sa fie facut sport intr-un asa mod, se inseala amarnic, iar aceste condiții de joc oferite echipei Inter Onesti incep ca sa fie  cunoscute in tot județul si in afara lui, stirbind prestigiul acestui municipiu”. Referitor la situațiile semnalate, cei in drept sa schimbe atitudinea fața de Inter Onesti nu spun multe lucruri. Ștefan Martin a declarat ca ”timp de doi ani am cautat ca sa finanțez aceasta echipa si nu am avut nicio satisfacție”. Viceprimarul municipiului Onesti, Constantin Florian, doreste ca sa organizeze o intâlnire la care sa fie prezenți atât reprezentanții echipei Inter cât si de la CS Viitorul si AS Onesti, pentru a se putea stabili pasii de urmat in viitor pentru relansarea fotbalului in Onesti. Constantin Ene a mai facut un apel de suflet catre iubitorii fotbalului din zona: ”Pentru salvarea echipei, noi, cei care am ramas sufleteste alaturi de ea, ii asteptam pe cei care pot si vor sa puna umarul ca Inter sa nu fie lasata sa moara!”

 

Articol preluat din Informaţia Bacăului

COMENTARII (21)

De un onestean adevara pe 18.02.2009 la 20:38

io cred ca onestiul e un oras f frumos si meria o o echipa buna de fotbal macar in divizia b HAI ONESTIUL

De Spectator pe 29.11.2008 la 08:35

toti sunt impotriva lui Parvu ;)

De par pe 25.11.2008 la 14:00

PT SPECTATOR; zapada s a topit dupa cum vezi si inter usor,usor nu va mai fi. La Inter NIMENI NU O SA BAGE BANI......si sti de ce : raspunde mi tu daca esti un om de fotbal

De Spectator pe 24.11.2008 la 15:39

situatia e tragica la Inter Onesti , avand in vedere situatia financiara foarte proasta jucatorii nici nu se pot concetra asupra partidelor mai ales ca prima nu le da voie pe teren si sunt nevoiti sa sara garduri sa cumpere var pentru tusat , chiar iam vazut pe jucatori tusand terenu cu mana la meciu cu "rivala" AS Onesti dar nu o putem numi rivala ca jucatori la scorul de 3 -0 ii luau la misto facandui de ras in tot orasul (inter Onesti - As Onesti 7-1) si uite ca ei au in jur de 30 de sponsori si nu au rezultate iar ce de la Inter nu au nimik nici vestiare si totusi e echipa cu un nume destul de mare ... Imi pare rau pentru baieti !

De ratza pe 23.11.2008 la 17:52

pt baiat-esti un terminat daca ai ajuns sa faci comparatie intre parvu si bolfa..sau petcu....!!! iar pt OK ala e prea retardat k sa iti pui mintea cu el..vai de samantza lui...

De Gaby pe 21.11.2008 la 15:28

Este foarte trist ca se intampla asa ceva.Din cat vad eu conditii sunt.Sunt echipe in Liga I care n-au asa un stadion.Domnul primar este un nenorocit care sper sa putrezeasca in iad.

in loc sa va certati pe tema acestui articol:"OK" si "Cristian" mai bine ati scrie niste comentarii care sa dea de gandit:"xxx"-cel mai bun comentariu..."sebik", "blue86","bodu"...trist ce se intampla in judetul asta cu fotbalul.asa cum s a mai sp este nev d sprijin d l primarii si d sponsori pe care sa ii intereseze makr un pic fotbalul nu doar reclama lor.

De xxx pe 21.11.2008 la 13:48

Care este din Onesti stie ca nu se poate face nimic pe plan sportiv(mai ales cand e vorba de fotbal) atat timp cat este Lemnaru primar.Acum cativa ani Onesti avea o echipa in Liga I,acum sunt 2 echipe care reprezinta Onestiul in Liga a IV a:Inter Onesti care ati citit si voi ce se intampla acolo si A.S.Onesti care este pentru primul an acolo si nu se poate discuta despre o promovare in Liga a III a,cel putin nu anul acesta.Mai este si Viitorul Onesti care au sanse foarte mari de a promova in Liga a IV a dar mai este pana la sfarsitul campionatului.Deci prin alte cuvinte si acesta este un an "pierdut" pentru fotbalul din Onesti.Din sezonul viitor,DACA la Inter Onesti vor decide niste oameni de afaceri sa sustina echipa pe plan financiar,daca Viitorul Onesti vor promova si ei in Liga a IV a si daca A.S. Onesti vor termina acest sezon pana in locul 10 veti vedea ca in maxim 3 ani in Onesti vor fi cel putin 2 echipe in Liga a III a(ceea ce ar fi cu adevarat un lucru mare).Dar bineinteles ca mereu va fi acest Lemnaru care de cand este primar fotbalul nu mai reprezinta ceva in Onesti si nu numai fotbalul...sportul in general.Poate,cu ajutorul acestui site,care am vazut ca este sustinut de Gsp.tv,se va face o emisiune sau un articol pe unul din programele postului Gsp.tv.Gsp.tv 1 si Gsp.tv 2:ambele posturi au acelasi program...nu inteleg care este sensul...in loc sa dea reluare a unor meciuri de fotbal si a emisiunilor ar putea face ceva pentru fotbalul din Romania.

De baiat pe 21.11.2008 la 12:08

inca ceva..voi vorbiti d fotbal si abia stati in ghete!! dece nu facetzi o ekipa d sah la onesti!! lasati fotbalu!!nu vedetzi ca va incaltzati invers :-? lasati-ne oleak cu fotbalu ca e greu tata!! e greu cu rotunda..nu oricine poate!! zici k e hagi acu parvu si nush..inainte sa ajunga la Bucuresti nu stia sa mearga. mergea cu spatele omu' mai bine comentati pe site fara scris..adik can vorbiti taceti

De baiat pe 21.11.2008 la 11:56

ba baieti da lasati naibi p Parvu vostru..e recpectat ca fost fotbalist ca om nu am auzit d el :) tot ma luati cu fotbalistu parvu..dak era om calumea si fotbalist nu se chinuia la onesti!era la steaua in conducere sau nush in fotbalu mare nu la divizia D .. nu vedeti ca se cearta singur saracu akusi retrogradeaza in div q nu mai plictisiti oamenii cu Parvu vostru sunt altii care la varsta lor inca mai joaca la divizia C si se tin bine exemplu Dan Bolfa sau Florin Petcu inca se mentin si kiar fac treaba buna la Pambac! ce Parvu..saracu joaca la judet ..Iese bunica cu vaca sa paska linga stadion si se uita la Parvu vostru cum joaca ..e jenant sincer!! mai bine ar sta calm si ar lasa pe alti sa se ocupe d sportu asta!! nici nu ma mai complic sa vb dar am dreptate..mai bine si-ar vedea d alte chestii gata s-a dus fotbalul ptr el e Frant :)

De gagarici pe 21.11.2008 la 01:51

toti sunteti niste prosti...daca voi comentati aici rezolvati ceva pt fotbalul din onesti?.....ganditiva inainte sa vorbiti tampitilor......

De Cristian pe 20.11.2008 la 22:11

ce adevar sa ma supere bah? da e vb despre mine cumva? ce te tot agiti aici ca schiopu`n carje?sau te`a angajt cineva iti da vreo piftea pt commentariile aduse contra lui Ionut?esti tu mare scula si nu te stie lumea?te-a angajat cineva ca avocat sau ti-a cerut parerea?nu cred...dar na vb aia...magarul moare d drum lung si prostu` de grija altuia ;)

De OK pe 20.11.2008 la 17:31

bai ''cristian'' te c am supara adevarul ........dar oamenii de nimic se elimina singuri..........oricum pirvu traieste din amintiri.....si acum este un ''nimeni'' in orasul care il adopta. Eu imi fac prezenta ca sa informez lumea DESPRE ADEVARATUL pirvu . Cat a jucat fotbal.......jos palaria ......dar ca om este 0[zero]

pt blue86...dar sechelariu d c nu mai baga banii in FCM? sa modernizeze el stadionul k are banii.....acuma nu il mai face pt k nu mai e fratesu la primarie sa traga toate fodurile de la celelalte sporturi care sunt in bacau...!!!!.....stavarache a bagat banii in handbal...volei....innot....(n u sunt banii lui ..sunt banii nostri..) dar macar a facut ceva cu psortul...cus ehcelairu bacaul se lupta mereu pt salvarea retrogradarii!!! si celelalte sporturi erau varza....nici nu se stia de handbal la bacau sau volei.......stima si respct blue86 :D

De Andu pe 19.11.2008 la 22:25

Cu asa "apa de ploaie" precum d`nul Costica Ene acutal antrenor la Deea fotbalul o decada si mai mult decat acum...jucatorii or s aduca de fiecare cate un milion pe luna taxa de antrenare, altii 500 taxa e teren,plus niste "mici atentii" domnului ca sa poata ocupa un post bun la meciuri sau macar sa fie bagati ca rezerve,nestiindu-se daca se vor alege si cu cate o cotonogeala de la dansul fiind foarte strict si sever :))...asa ca baieti...fiti costienti ca Onestiul are mari "paparude" in fotbal....referindu-ma la acest antrenor de nimic si la Martin care este un alt...."binevoitor in fotbal" :))...e trist ce se intampla ...dar asta este adevarul!Mai bine jucati fotbal in incinte fara sa imbogatiti marlanii,fara bani si fara stress ;)

De Cristian pe 19.11.2008 la 22:15

bai "OK" tu te auzi ma cand vb?cum poti sa iti permiti tu sa vb asa de Pirvu din moment ce tu esti un nimic,un anonim?nu ai sa ii ajungi nici la degetul mic de la picioare,crede-ma sau esti si tu vreo vedeta?nu cred ...de fapt te numeri printre acea categorie de oameni inculti,care mananca bors din invidie,prostime,nestiinta si asa mai departe?Cand ai sa fii cel putin jumate cat a fost si este el atunci sa deschizi gura,sunt convins ca esti ratat in adevaratul sens al cuvanatului..te bagi in seama sa iti faci si tu prezenta ,sa arati si tu ca existi!Cate a facut omul asta pt fotbalul din orasul asta de 2 lei,nu au facut toti "antrenorii binevoitori " de la alte echipe...1 nu antreneaza copii pe bani ca altii..care pretind ca sunt cine stie ce...2 mai informeaza`te si dupa aia deschide gura,la asa comentariu nici nu meriti sa ai net :) apai sa mai fii bagat in seama....dar na,ce s`ar face lumea fara voi?ar fi monotona....asa ca vezi`ti de nasul tau ,ignorantule !

De inzaghi pe 19.11.2008 la 20:54

pacat de stadion

De blue86 pe 19.11.2008 la 18:23

Fotbalul este tratat cu dispret si in Bacau! Stavarache a promis fotbal si si-a batut joc de noi. Pe Stavarache si pe catzelushii lui din PNL ii doare undeva de fotbal si asta se vede cu ochiul liber. In 2008, in capitala de judet a Bacaului, avem un stadion aproape daramat, care arata jalnic, 2 echipe de tot rasul la care parca principala conditie de intrare e prostia si nepriceperea (ma refer la jucatori, dar mai ales la conducatori si antrenori) si vesnice promisiuni...Pe Stavarache nu il doare gura sa spuna ca va construi un stadion ultra-modern, ca vom avea o echipa puternica in prima liga...Au ramas doar vorbele!!! Realitatea e cu totul alta si se vede!!! Intre timp, ei fug dupa functii, locuri in Parlament si alte privilegii pentru clientela liberala. Traiasca marele 1TV BACAU, singurul loc unde totul pare roz, frumos, modern, plin de sperante. Adevarul e ca avem un primar fals, sters si jenant in multe privinte, care si-a tras o televiziune de partid unde vorbeste ore in sir, alaturi de catzelushii din PNL. 1TV BACAU e un colt de Rai pentru Stavarache si ai lui, facut la comanda, un loc in care intrebarile sunt mai delicate ca o ploaie de vara, cu moderatori pe post de carpe. In loc de "O noua atitudine" ar trebui sa fie "O alta realitate", unde totul e aranjat. Asa se intampla cand, imbatati de putere, Stavarache si ai lui cred ca au de-a face doar cu idioti. Daca vrei sa aflii cum e un om cu adevarat, pune-l intr-o functie de conducere si vei afla! Intre timp, de la stadion mai cade niste var, se mai desprind niste scaune, echipele sunt aproape in LIga a treia...Oricum, nu e timp de noi, de fotbal, de normalitate. Ei nu au timp de asa ceva. Avem fotbal doar in interviurile comandate, de tot rasul!

De sebik pe 19.11.2008 la 17:54

bun articolul...trist dar bun...e bine sa stie lumea cu ce se mananca fotbalul la nivelul asta...situatia nu ma mira deloc...si la comanesti a fost la fel...acum nu mai exista nici o echipa de seniori in oras ...nici macar in divizia H... exista un stadion acceptabil din unele zvonuri de pregateste construirea unei alte baze sportive tot in comanesti...or sa fie baze sportive peste baze sportive si or sa pasca oile pe ele...poate vreodata o sa apara si vreun articol cu situatia de la comanesti...

De OK pe 19.11.2008 la 15:05

Cu acest ratat ...pirvu.....si cu creier 0[zero].......no sa stea nimeni pe linga el.

De gagarici pe 19.11.2008 la 13:58

imi pare rau ca sa ajuns asa ....imi pare rau de fostii mei colegi..si de echipa...dar nu puteam sa mai raman la echipa fara ca macar sa ma pot schimba linistit in vestiar si pt a face un dush.....am luptat cu sufletul alaturi de baietii si neam dorit cu totii promovarea in liga a 3a...dar nu am avut posibilitati financiare.....nimeni nu a vrut sa sprijine echipa asta...si asa incetu cu incetu se va stinge echipa si niste suflete ,ale unor baieti cu putinta..si care isi doresc din suflet sa faca ceva cu cariera lor....multa bafta in continuare ....


Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN LIGA IV

Curita ia distanta in...

Viitorul Curita este principala beneficiara a etapei din acest weekend!

Programul de weekend...

O etapa cu rezultate previzibile, mai putin victoria celor de la Zemes la Siretul Partida de la Moinesti s-a...

FACEBOOK

 

CELE MAI COMENTATE

MECIURI

  • Aerostar Bacau
    Aerostar Bacau
  • 0:1
  • Foresta Suceava
    Foresta Suceava

04.10.2016 14:30

 Cupa Romaniei

PARIORI

Pariaza pe Bacau!

Cel mai bun site al pariorilor. Gasesti cotele dorite, inclusiv la Divizia B! Daca te simti inspirati, poti deveni tipster!

COMUNITATE

Intra in comunitatea suporterilor bacauani de pe MYSPORT

Ultradixi sau Allblack sint deja foarte cunoscuti pe singurul site din Romania cu continut creat 100% de useri! Pozele sau textele tale pot aparea pe www.bacausport.ro daca le pui tag Bacau

HANDBALVOLEI.RO

IASISPORT.RO

ARHIVA STIRI

Sapt. L M M J V S D
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      

SONDAJ

Considerati ca Bacaul mai are nevoie de fotbal?

  1. Da
  2. Nu



  1. » rezultate
  2. » arhiva sondaje

Programul GSPTV

  • Sursa programelor TV

Contact

Scrie-ne la contact_bacausport@yahoo.com în orice problemă legată de sportul băcăuan!



Studiul de Audienta si Trafic Internet
paykasa - paykasa kart