Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
12.11.2008 HANDBAL MASCULIN

Ziua lui Tamaş! Ştiinţa Bacãu, sperietoarea constãnţenilor!

Stiinţa Bacãu a obţinut, în aceastã searã, o victorie destul de importantã în faţa celor de la HCM Constanţa, scor 27-25, la capãtul unui meci controlat din primul şi pânã în ultimul minut de cãtre elevii lui Gabriel Armanu.

Foto 1

Într-o Sala a Sporturilor plinã, elevii lui Gabriel Armanu au practicat un handbal modern şi au facut un spectacol demn o echipa europeanã, aplaudat în picioare de cei care au fost prezenţi în tribune.

Bãcãuanii s-au instalat la cârma partidei încã din primul minut şi pânã la final, profitând de forma slabã a adversarului.

“Ziua lui Tamaş la propriu şi la figurat!”

Cu o zi de graţie a portarului Rãducu Tamaş, Stiinţa s-a distanţat şi la 6 goluri în prima repriza.
La rampã a ieşit şi Ionuţ Rotaru, jucãtor ce a reuşit sa desfacã cea mai bunã aparãre din actualul sezon, prin reuşitele sale de senzaţie.
Acesta a fost copiat de Simic. Execuţiile şi golurile marcate de interul bãcãuan a lansat vacarmul din sala sporturilor.
Constãnţenii n-au lãsat garda jos, însã inspiraţia şi golurile lui Buricea n-au fost suficiente.
La pauzã scorul arãta 16-10 pentru bãcãuani, conform cursului jocului.
Reveniţi de cabine, constãnţenii au arãtat o altã faţã, mult mai vioaie, însã nu a fost suficient.
Oaspeţii s-au apropiat la douã goluri pe final de partidã, datoritã numeroaselor greşeli venite din partea celor de la Știinţa, însa parãrile celor doi portari, Tamaş şi Tevzadze, inspiraţia lui Sandu şi pofta de joc a lui Rotaru au facut ca cele douã puncte sã rãmânã la Bacãu.
Stiinţa Bacãu învinge astfel pe HCM Constanţa, scor 27-25 şi îşi continuã seria rezultatelor bune în faţa marinarilor.

“Simic a prins finalul meciului din tribunã”
Interul bãcãuan a fost descalificat, din minutul 48,  dupã ce a primit 3 eliminãri de douã minute în timpul meciului şi a trãit finalul incendiar al  partidei alãturi de suporteri.

Ştiinţa Bacãu: Tamaş (17 intervenţii), Tevzadze (4) – Simic (8 goluri), Rotaru (7), Iancu (3), Grigorie (3), Iacob (2), Bondar (2), Ghiţa (1), Onyejekwe (1).

HCM Constanţa: Stãnescu (3intervenţii), Popescu (4) – Buricea (6 goluri), Toma (4), Sabou (4), Csepreghi (3), Ivankovic (3), Sadoveac (2), Bãiceanu (1), Pavlovik (1), Scuch (1).