Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
11.06.2011 LIGA IV

FOTO / CSM Moineşti a câştigat Cupa României!

CSM Moineşti a câştigat Cupa României, faza judeţeană, după ce a învins cu 4-3 pe AS Nicolae Bălcescu. A fost o finală palpitantă, cu o evoluţie interesantă a scorului. Mai întâi, moineştenii au lăsat senzaţia că se vor impune uşor încă din debutul partidei. Darie a deschis scorul în minutul 8, pentru ca Rusu să facă 2-0 în minutul 18. Pe lângă cele două goluri, moineştenii au mai ratat câteva mari ocazii de a înscrie.

Foto 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

De partea cealaltă, AS Nicolae Bălcescu a părut o echipă fără reacţie. Asta până prin minutul 43, când Albu a înscris şi a relansat partida. După pauză moineştenii au fost mai insisţenţi, însă cei care au înscris au fost tot cei de la Bălcescu, Negru egalând scorul pe tabela de marcaj în minutul 62. După numai cinci minute, Nica i-a adus din nou în avantaj pe moineşteni, însă Albu avea să înscrie golul finalei, cu un şut de la 40 de metri, fază care l-a lăsat fără replică pe Cojocaru.

Meciul părea că se îndreaptă spre prelungiri, însă Trofin a marcat golul victoriei în minutul 89, veteranul moineştenilor speculând o greşeală de plasament a portarului celor de la Bălcescu. La finalul jocului, în afară de cupele finalistelor, Asociaţia Judeţeană de Fotbal a premiat cu cupe şi echipament echipele de juniori câştigătoare ale competiţiilor judeţene, dar şi formaţii din Liga a IV-a care au primit echipament de la sponsorul campionatului.