Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
06.05.2011 FOTBAL

VIDEO / Aerostar Bacău - FCM Bacău 0-2 (0-0) / Răzbunarea lui Doboş

Practic, a fost victoria lui Doboş. Introdus abia după pauză din cauza excesului de zel a arbitrului atacantul băcăuan a făcut diferenţa. La prima atingere a mingii, Doboş a înscris după o pasă excelentă dată de Apostol. A fost momentul care a declanşat fiesta galeriei galben - albaştrilor dar şi descătuşarea echipei lui Gheorghe Poenaru.

Foto 1 2

Pentru că prima repriză a fost una destul de apatică, cu FCM controlând jocul dar fără faze de poartă. Gazdele s-au agăţat cu disperare de un 0-0 şi au reuşit, în bună măsură, să joace aproape perfect faza de apărare. În atac, Aerostar nu prea a contat.

Duă pauză, FCM a căutat cele trei puncte care, practic, a aduc în Liga a II-a. Pentru că, teoretic, galben - albaştrii pot pierde primul loc dacă nu obţin niciun punct în cele două meciuri pe care le mai au de jucat (cu Ceahlăul II - acasă) şi cu Cetatea Tg. Neamţ - în deplasare), în timp ce Sport Club câştigă toate jocurile şi reuşeşte să înscrie peste 20 de goluri.

Scorul final avea să fie stabilit tot de Doboş, după o acţiune personală în care l-a driblat şi pe Iacobuţă.

Nu se vedea ştampila!

Arbitrul gălăţean Mirel Arghir s-a dovedit extrem de scrupulos în ceea ce priveşte verificarea carnetelor de joc. După o analiză "atentă", gălăţeanul a descoperit nereguli la legitimaţiile lui Eudean şi Doboş, cei doi fiind înlocuiţi de Lipovanu şi Luncanu. Ce s-a întâmplat? Arghir a sesizat că ştampila FRF care se aplică pe legitimaţie pe poza jucătorului era ştearsă de pe porţiunea de fotografie. Şi atunci a cerut buletinele celor doi pentru a face o confruntare între carnet şi actul de identitate. Cum cei doi nu aveau buletinele, a fost nevoie ca maseorul celor de la FCM să tragă o fugă pentru a aduce actele de identitate care au ajuns şi la arbitru. Cât despre modul în care a fluierat, Arghir a reuşit să supere pe toată lumea luând decizii ciudate de multe ori.

Aerostar: Iacobuţă -Senteş, Ichim, Burcă, Strungariu, Măgirescu, V. Gheorghe, Dumitriu, Gucianu, Berbecie, Carp. Au mai jucat Ţupală, Sârbu şi R. Gheorghe.

FCM: Stamatin, Codreanu (89 Eudean), Lozneanu, Ursu, Lipovanu, |ntuneric, Apostu, Apostol (80 Menghia), Luncanu (52 Dobo[), Vraciu (57 Hurdubei), Boghian.

Oţelul II - PETROTUB Roman 1-3
 AEROSTAR Bacău - FCM Bacău 0-2 (VIDEO)
Ceahlăul II - CSM Paşcani 3-0
Cetatea Tg. Neamţ - LUCEAFĂRUL Mihai Eminescu 2-1
 FCM Oneşti - ASC Bacău 1-3 (VIDEO)
CS Panciu - POLI Galaţi 2-0