Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
06.11.2009 FOTBAL

Victorie meritatã! Aerostar – FC Willy 2-0

Derbyul dintre Aerostar şi FC Willy a avut parte de toate condimentele unui meci spectaculos. Douã penaltyuri, douã cartonaşe roşii şi un euro-gol sunt doar cîteva dintre acestea.

Foto 1

Partida de pe “Aerostar” a început în forţã pentru gazde, care au ieşit de la vestiare mult mai motivate, dar şi mai decise sã-şi adjudece toate cele trei puncte.

Sofronie şi Rusu au deschis balul ratãrilor imense, aceştia fiind urmaţi de cãtre “pinguinul” Hurdubei.
În minutul  31 aviatorii comit un fault în careu, iar centralul Dragoş Istrate indicã punctul cu var. Întuneric executã, dar Iacobuţã reuşeşte sã apere.
Patru minute mai tîrziu acelaşi arbitru dicteazã o loviturã de la 11m în favoarea echipei Aerostar, dupã o imprudenţã, în suprafaţa de pedeaspsã, a lui Lipovanu.
Sofronie îşi asumã responsabilitatea executãrii şi înscrie.

Oaspeţii, fãrã replica

Conduşi pe tabelã, elevii lui Sorin Condurache au continuat sã atace anemic, lucru ce nu a rãmas netaxat. Banu se joacã la mijlocul terenului cu jucãtorii adverşi, centreazã pînã la Berbecie, care, de la 20m, expediazã o minge direct în vinclul porţii apãrate de Ciuclea.
În ultimul minutu al primei reprize FC Willy rãmîne în zece dupã eliminarea lui Întuneric, pentru cumul de cartonaşe galbene.

În repriza secundã cele douã formaţii au ieşit de la cabine mult mai motivate, iar acest lucru s-a vãzut în primele zece minute de la reluarea jocului, cînd acţiunile şi ocaziile au curs de la o poartã la alta.
Cu scurgerea timpului, din lipsã de soluţii, oaspeţii au început sã apeleze la duritãţi, drept pentru care autorul primului gol, Sofronie,  a fost transportat direct la spital dupã o intrare destul de durã a lui Gavenea.

Circ pe final!
Dupã o semnalizare eronatã a asistentului de la linia unu, bucureşteanul Istrate îl avertizeazã pe Senteş pentru pãtrunderea pe terenul de joc fãrã încuviinţarea arbitrului, numãi cã în prealabil acesta fusese introdus în locul lui Berbecie.
Zece minute mai tîrziu, acelaşi central surprinde audienţa de pe Aerostar.
Banu comite un fault din spate asupra unui jucãtor advers, numai cã, surprizã, cel avertizat este acelaşi Senteş, implicit eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.
 Ultimele minute de joc îi suprinde pe “aviatori” în ofensivã, aceştia irosind o bunã ocazie de a duce scorul la 3-0 prin Boghian.
Meciul se terminã cu victoria incontestabilã a gazdelor, a doua de pe teren propriu în aceastã ediţie de campionat.

Aerostar: Iacobuţã – Banu, Dragomir, Dragotã, Ghioc – Gîndulescu, Mihalache, Sofronie, Rusu – Munteanu, Berbecie.
Au mai evoluat: Brãescu,, Senteş, Boghian şi Liutec;
FC Willy: Ciuclea-Ursu, Lipovanu, Lozneanu, Gavenea- Munteanu, Apostu, Întuneric, Luncanu-Hurdubei, Curiliuc
Au mai evoluat: Chirilã, Lupu şi Corman.
Arbitri: Dragoş Istrate 6.5 – Aurel Florescu 7, Florin Niculescu 7.5