Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
17.10.2009 HANDBAL MASCULIN

Spectacol european! Ştiinţa MD Bacãu – HC Odorhei 32-25 (14-12)

Ştiinţa şi HC Odorhei au oferit un adevãrat spectacol handbalistic demn de douã echipe participante în competiţiile europene. Prima parte a întîlnirii a fost la discreţia gazdelor, dar şi la mîna portarilor. Tvzadzde şi Bîrza s-au întrecut în parade de excepţie.

Foto 1 2

Studenţii s-au instalat încã din primul minut la conducere, dar adversarii s-au menţinut în coasta lor (2:1; 4:2; 6:3; 9-6).
A urmat o perioadã mai puţin bunã pentru elevii lui Hell şi Armanu, 5 minute fãrã gol marcat (11-10), dar au fost inspiraţi şi au cerut time-out, dupã care Bondar şi compania au reuşit sã se desprindã pe tabela de marcaj,13-10. Talaş şi Mihalcea n-au lãsat garda jos şi au revenit la doar un gol, 13-12.
Scorul pauzei a fost stabilit de Ionuţ Rotaru printr-o aruncare fulger, care l-a surprins pe Bîrza.
Partea a doua a întîlnirii a avut toate ingredientele unui recital handbalistic. Goluri multe, scheme frumoase, douã galerii şi doi portari la înalţime.
Igor Moskalenko a deschis balul, dupã care a fost urmat de Bondar, într-o zi de graţie, şi Sandu Iacob.
Stiinţa se desprindea pe tabelã vãzînd cu ochii, iar HC Odorhei nu pãrea a avea resursele necesare pentru a împiedica acest lucru. (17:12; 20-16)
“12 minute fãrã gol marcat”
Oaspeţii au cedat fizic în minutul 39, iar bãcãuanii au profitat din plin distanţîndu-se la 14 goluri pe tabela de marcaj, 30-16.
În tot acest timp studenţii au practicat o apãrarare la cheie, ajutaţi şi de Shota Tevzadze, şi au fructificat fiecare atac.
Publicul spectator este în delir în minutul 49, atunci cînd Tãrîţã combinã perfect o aerianã cu Igor Moskalenko.
Debusolaţi, elevii lui Constantin Stefan au dat semene de viatã abia cînd bãcãuanii au rãmas în inferioritate numericã, 30-17 (‘51).

Cu zece minute înainte de final, tehnicienii Stiinţei au rulat întreg lotul de pe banca tehnicã, dîndu-le posibilitatea celor de la Odorhei sã revinã şi sã micşoreze diferenţa, 32-25.

Ştiinţa: Tevzdazde (18 intervenţii), Tamaş (2)- M. Bondar (8 goluri), A. Bondar (5), Iacob (5), Gurcovsky (3), Moskalenko (3), Onyejekwe (3), Tãrîţã (2),Pãunicã (1), Rotaru (1), Iancu, Cadar, Dragomir.

HC Odorhei: Bîrza (15 intervenţii), Varo (3) – Rusia (6 goluri), Marceta (5), Mihalcea (5), Ferenczi (3), Talaş (3), Miru (2), Libert (1), Solcanu, Luci.