Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
25.09.2009 SPECIAL

Mărturii din spatele galeriei

Un meci mare cu mulţi suporteri băcăuani şi o seară de neuitat căci la Bacău s-a aprins nocturna pentru cel mai frumos fotbal după doi ani de zile. Totul a început cu iniţiativa celor de la Ultra Boys pentru ca galeria să se vadă înainte de meci la Luceafărul şi să plece toţi organizaţi tocmai pentru a evita conflictele şi eventualele întruniri cu steliştii.

     Foto 1

“Vrem să plecăm organizat, nu vrem haos şi vrem să aratăm lumii că nu suntem huligani şi că pot veni liniştiţi la meci”. Şi au făcut - La ora 7 în zona magazinului Luceafărul s-au adunat şi tot centrul Bacăului a răsunat: “FCM Bacău”. Au luat-o pe centru, au aplaudat, au bătut din palme. Cine? Păi toate galeriile echipei locale - atât Taurii Furioşi cât şi cei de la U.B. Şi se mai zicea înainte că nu se suportă. Circa 400 de persoane ţipau pentru favoriţi.

 Din acel loc până la stadion era aproximativ 1 kilometru şi ce putea să se întâmple mai rău. În timp ce mergeau s-a auzit din faţă: “Fugiţi” - toţi s-au întors şi au rupt-o la goană pe unde au putut - în faţă erau suporterii stelişti. Nu am fugit, am rămas şi am mers calm, mai în faţă să văd despre ce este vorba. Un steag băcăuan a fost trântit de asfalt în stradă iar un suporter striga: “Unde fugiţi, staţi - Nu fugiţi!” Câteva secunde mai târziu o maşină de poliţie opreşte şi îl ridică pe renegat, îi trage două palme peste cap şi îi zice: “Mişcă-te mă la stadion!”.

Galeria FCM Bacău era formată din aproximativ 400 de persoane, dacă nu chiar mai mulţi - iar cea stelistă nu depăşea 100-150 de persoane maxim. Motivul pentru care localnicii au fugit a fost simplu: “Nu suntem huligani”. Şi totuşi printre noi se infiltrase cei din galeria stelistă şi au reuşit să creeze panică.

“Înainte de meci ne-am întalnit. Ne-au luat un steag şi căutau hărţuială. I-am luat papucii”.

Pe cât de comic, pe atât de interesant şi de real. Deşi zvonurile despre papucii care atârnau în galeria FCM erau multe şi le voi relata pe rând, mi se pare cea mai frumoasă pedeapsă - să-i laşi să bată drumul desculţi până la Bucureşti. “Aţi auzit, nu? S-au întâlnit şi au înjunghiat pe unul de-ai noştri. I-au băgat cuţitul în cap - e în comă.” E unul din zvonurile care enervau sau instigau galeria galben-albastră. De aceea se zice că acei papuci erau atârnaţi acolo - că erau ale acelui FCM-ist. În semn de respect. Altul a zis: “I-am pus acolo ca să-şi dea seama steliştii să-şi pună ghetele-n cui”.

În timpul meciului liderii galeriei s-au raspândit prin sectorul destinat lor şi dirijau totul. Cereau celor prezenţi să se ridice, să aplaude şi să respecte echipa. Era scorul 1-0 şi galeria cânta. Era 2-0 şi galeria aprindea torţe. Erau suporteri, cu toţii - fără jenă. Era FCM împotriva unei echipe mari din Europa şi asta -a văzut. Şi da - ne lăudăm că avem galerie de divizie secundă căci cea din prima ligă e plină de huligani. Nu avem nevoie de asta în Bacău. Noi respectăm meciul. “După meci ne întâlnim - cu ei. Ne provoacă. Ţineţi astea că o să avem nevoie”.

Deja în galerie venise vorba cum că cei de la Steaua vor ca la sfârşitul meciului să provoace şi să instige la violenţă. Se ştia locul şi momentul. Bucureştenii erau puşi pe fapte mari, iar jandarmii păreau să nu bage de seamă deşi stăteau aproape şi nu ne lăsa să plecăm din galerie. “Pe aici nu ieşiţi, încercaţi partea cealaltă!” - “Nici pe aici, înapoi!”. Jumatate de oră după ce s-a terminat meciul se auzeau vocile suporterilor venind dinspre stadion. Nocturna era încă aprinsă. Zvonul: “S-au întâlnit la Tic-Tac”. O maşină de jandarmi trece în viteză pe lângă Sala Sporturilor. Alt zvon din timpul meciului: “Mai întâi explodează autocarul, apoi rămâne de văzut…” În ciuda incidentelor - felicit galeriile FCM Bacău care au ridicat publicul în picioare şi au demonstrat încă o dată ce înseamnă cu adevărat susţinerea unei echipe. Bacăul nu a mai văzut un astfel de public de ceva vreme şi cred că România avea nevoie de un astfel de exemplu:

 

Cristi Juverdeanu

COMENTARII (24)

De me pe 03.01.2010 la 21:58

Bah voi va auziti: "unei echipe mari din Europa " lala e un jeg de echipa! HAI FCM!!!

De PT NO NAME pe 28.09.2009 la 14:17

era bacauan stelist....

De unu pt cj pe 27.09.2009 la 11:18

da nici sa scrii acele porcarii in acel articol. mai bine numai faci deloc decat sa scrii toate minciunile in el . nimeni din galerie nu a cerut sa se faca un articol . cea a fost numai noi stim si nu vrem sa afle toata lumea. da nici sa scrii ca tenisii is a lu unu de la bacau care e in coma . 1 la mana nu sunt a lu unu din bacau ci a lu unu din bucuresti. 2 la mana nu e nimeni in coma la spital astea-s niste minciuni nu stiu deunde scoase si victime din randul nostru nu a fost ,ci din randul lor . Deci in concluzie numai scrieti articole daca n-au macar un sambure de adevar in el

@Pt mirel: Am remrcat ca esti Gica Contra la tot ce se scrie pe acest site. Daca nu iti place, de ce nu incerci pe alt site? sau, fa tu unul mai bun!

becali afara din ghencea.......stelistilor hai sa facem proteste....eu deja am inceput la meciul genoa - juve......vezi foto...

De CJ pe 26.09.2009 la 02:18

@unu: Iti dai seama ca nu puteam sa scriu despre ceea ce nu am vazut. Nu pot sa scriu ca faimosul incident la Petrom s-a intamplat decat daca iese unul din voi cu o declaratie oficiala ca ati batut un stelist, doi, cinci sau sapte. Atunci o sa fiu investigat eu de politie, mi se va cere detalii pe care nu le am si mai ales, numele celui care s-a declarat curajos. Iti pot zice o declaratie mai buna a unuia din galeria dupa prima regrupare: "Am venit aici pentru meci, nu sa mi-o iau de la un nebun". Iti suna cunoscut? Sau vrei ca lumea sa nu vina la stadion pentru ca voi vreti sa demonstrati ca nu sunteti lasi.

De mirel pe 26.09.2009 la 00:57

repet si imi mentin parerea! e un articol care trebuie detestat de toti! in el nu se instiga decat la violenta,se face bravada ca ala a luat cinci pumni,ca ala sapte,ca nu stiu cine a ramas fara adidasi si-a plecat descult sa faca inconjorul globului probabil! ca stelistii au fugit,bacauanii au fugit si ei din calea pumnilor,s-au regrupat .etc .etc mizerabil articol!

De unu pe 25.09.2009 la 22:44

scoate-ti naibe articolul asta ca din el reiese ca sunte P i z d e si ca fugi sa scapam de incidente . asa e incerca pe cat posibil sa le evitam dar miercuri nu s-a putut evita. nimic din ce scrie in articol nu e adevarat. juverdene vezi ca duci lumea in eroare daca vrei sa scrii un articol ca lumea mai intai intereseaza-te si dupa aia il scrii . da tu ai scris doar din cartile cu basme ca altfel nu-mi explic . 1 . ( langa petrom ) Stelistii au iesit din petrom in numar destul de mare si ne-a luat prin surprindere asa ca s-a fugit un pic . dupa cateva secunde ne-am regrupat si ne-am dus la ei atunci ei au fugit o parte si o parte au ramas si au ramas pe astfalt . asa ca numai denigrati realitatea

De sud pe 25.09.2009 la 22:42

Ba frate dak asta vi se pare ceva neobisnuit venitzi in bucuresti cand au cainii sau avem noi meci acasa sa vedetzi ce e pe strazi si cand nu vin cainii vin tziganii

De taurii furiosi pe 25.09.2009 la 18:02

sambata dimineata ora 06 plecarea suporterilor la branesti . .cu 2 autocare,cei care doriti sa mergeti sunteti asteptati la stadion

De CJ pe 25.09.2009 la 17:45

@mirel: Apreciez spiritul critic. @paulikbc: [..]“Înainte de meci ne-am întalnit. Ne-au luat un steag şi căutau hărţuială. I-am luat papucii”. Pe cât de comic, pe atât de interesant şi de real. Deşi zvonurile despre papucii care atârnau în galeria FCM erau multe şi le voi relata pe rând, mi se pare cea mai frumoasă pedeapsă - să-i laşi să bată drumul desculţi până la Bucureşti."[..]

ps:adidasii din imaginea de sus apartin unui stelist.ei ne-eau furat steagul(traditie ultras preluata de la englezi) iar noi telefoane,curelushe,ceva de incalatat...asa ca sa fie bine;)

ce prostii s-au scris in articolul asta...eram in fata cand ne-au atacat "capitalistii"...desi sunt un fan infocat al bacaului si un mare dusman al spurcatilor de bucuresteni recunosc ca ne0au dat o lectie in acea seara.un prieten de-al meu politist care i-a interogat pe stelisti mi-a relatat convorbirea cu acestia: "noi asta facem tot timpul..ne batem..e placerea noastra..l-am pus pe un bacauan jos si i-am spus sa-si ridice telefonul care ii cazuse jos..pe cand bacauanii neau batut si ne-au furat telefonul,cureaua si adidasii..noi suntem huligani nu hoti ca bacauanii" .eu aprob spusele acestuia deoarece eram de fata cand 10 bacauani erau pe un stelist .repet ,sunt fan fcm si nu spurcat de bucurestean,nu-mi place sa recunosc dar palaria jos pt ei

De Bacovia pt Eminescu pe 25.09.2009 la 17:07

Eu ascult parerea ta, / Numai daca n-o ploua !

De Eminescu pe 25.09.2009 la 17:05

Frunza verde si-o lalea, / Sa o tineti tot asa !

Reusit si emotionant articolul!Felicitari galeria fcm bacau!Am ramas stupefiat la meci cand v-am vazut!

De mirel pe 25.09.2009 la 15:30

cel mai prost articol citit pe bacausport de la aparitia acestui site! slab si fara relevanta ,fara idee,scris parca de un copil! si mi-a placut ca s-au intalnit ,,toate cele doua galerii,,! penibil articol!

De brigada zimbru pe 25.09.2009 la 13:06

sambata dimineata ora 06 plecarea suporterilor la branesti . .cu 2 autocare,cei care doriti sa mergeti sunteti asteptati la stadion

De FCM BACAU pe 25.09.2009 la 12:09

Spre sfarsitul videoclipului,trebuia in loc de muzica aia rock,trebuia puse scandarile galeriei si ale stadionului!

De pt misu pe 25.09.2009 la 09:22

nu dar au sarit la bataie,cu gandul la capturi.Au incercat sa te bata la tine in oras,nu au prea reusit asta e foarte adevarat,ca au iesit putin sifonati

De Misu pe 25.09.2009 la 08:39

Ce nu am inteles eu a fost acele scandari m* Steaua ... aici au dat cu mucii in fasole.... Steaua chiar a castigat pe bune,absolut meritat si trebuia sa dam dovada de fayr-play cu atat mai mult cu cat galeria Stelei nu a scandat nici un moment impotriva noastra! una peste alta a fost bine,dar e loc de mai mult...

De pacura UB pe 25.09.2009 la 08:37

SI Nu s-a intamplat chiar asa:)aprope deloc asa

De pacura UB pe 25.09.2009 la 08:32

mandru de mine:))))) si tenesii mei:X:))))

De No Name pe 25.09.2009 la 08:15

intradevar frumos ce a realizat galeria bacauana le meciul cu steaua!!felicitari.....dar am si eu o intrebare...eram si eu miercuri seara c'am pe la ora 19 pe balconul apartamentului meu la o tigara...si vad un microbuz(albastru) pe la semaforul din narcisa in care erau asa zisi "hools" cu fulare fcm bacau pe fata...iesise cumva la "vanatoare" de stelisti?!?:))=)) cat la celelalte repotaje dinaintea partidei facute de cei de la bacausport.ro unde se comenta .."vai ca daca prindem stelist pe stadion si nu stau la steaua in galerie...se face crima de om ...bla bla bla..!!" ei bine ajuns la stadion surpriza....la peluza nord (pe aceea parte am stat) erau cred mai multi cetateni stelisti(bacauani) decat toata galeria stelista....! asa ca nu au avut loc incidente precum se comenta "razboinic" acum cateva zile..!a..era sa uit am obs si un msg "pleaca din ghencea" pe partea voasta a peluzei bacauane...ala ce era bacauan sau stelist??:))=)) P.S.:la un meci normal de campionat de liga2 de ce nu vah inghesuiti in tzarcul ala asa cum ati facut la meciul cu steaua!?


Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN SPECIAL

Scapa cine poate!

Final de luna martie extrem de agitat pentru sportul bacauan!

„Nicolas, prietenul...

Academia Fotbal Club Bacău este alături de Nicolas Gălățanu și de familia acestuia. Conducerea și antrenorii...

Februarie, termen...

Razvan Burleanu, presedintele FRF, a declarat ca Bacaul ar putea gazdui un centru de excelenta daca exista trei...

FACEBOOK

 

CELE MAI COMENTATE

MECIURI

  • Aerostar Bacau
    Aerostar Bacau
  • 0:1
  • Foresta Suceava
    Foresta Suceava

04.10.2016 14:30

 Cupa Romaniei

PARIORI

Pariaza pe Bacau!

Cel mai bun site al pariorilor. Gasesti cotele dorite, inclusiv la Divizia B! Daca te simti inspirati, poti deveni tipster!

COMUNITATE

Intra in comunitatea suporterilor bacauani de pe MYSPORT

Ultradixi sau Allblack sint deja foarte cunoscuti pe singurul site din Romania cu continut creat 100% de useri! Pozele sau textele tale pot aparea pe www.bacausport.ro daca le pui tag Bacau

HANDBALVOLEI.RO

IASISPORT.RO

ARHIVA STIRI

Sapt. L M M J V S D
5       1 2 3 4
6 5 6 7 8 9 10 11
7 12 13 14 15 16 17 18
8 19 20 21 22 23 24 25
9 26 27 28        

SONDAJ

Considerati ca Bacaul mai are nevoie de fotbal?

  1. Da
  2. Nu



  1. » rezultate
  2. » arhiva sondaje

Programul GSPTV

  • Sursa programelor TV

Contact

Scrie-ne la contact_bacausport@yahoo.com în orice problemă legată de sportul băcăuan!



Studiul de Audienta si Trafic Internet
paykasa - paykasa kart