Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
16.09.2009 HANDBAL FEMININ

Bãtãioase! Ştiinţa Bacãu – Rulmentul Braşov 28:36 (11:18)

Formaţia de handbal feminin a Ştiinţei a fost învinsã astãzi, scor 28-36, de cãtre Rulmentul Braşov.

     Foto 1

Evoluţia bãcãuancelor a fost una destul de bunã, în ciuda numeroaselor probleme. Acestea au ţinut piept handbalistelor lui Herbert Muller, chiar şi cînd au fost conduse cu 11 goluri.
Prima parte a întîlnirii a început destul de bine pentru moldovence, care au condus cu 4-3, ajutate  şi de cele douã aruncari de la 7m ratate de Simona Gogîrlã, însã lipsa experienţei s-a fãcut prezentã şi astfel adversarele au reuşit sã întoarcã scorul 4-8, în numai trei minute.  Ştiinţa a tinut cît de aproape a putut, s-a apãrat bine, însã n-a reuşit sã se impunã şi în atac, acolo unde s-au pierdut o grãmadã de mingi.
Chiar şi aşa, în minutul 24 tabela arãta  10-13. Bondar şi Vîntu au reuşit sã reducã din diferenţã şi sã stea în coasta adversarului, dar nu pentru mult timp. Diniş şi Gogoriţã au ieşit la rampã şi au fãcut 11-18.
 
Spectacol în repriza secundã!
Elevele Gabrielei Manea au reuşit sã rupã gura tîrgului şi sã dea o replica adversarelor, demnã de toate aplauzele publicului prezent în Sala Sportului din Bacãu.
Mãerean şi compania s-au distanţat la 11 goluri pe tabela de marcaj, încã din startul reprizei şi s-au menţinut aşa pînã aproape de minutul 45, cînd gazdele au reuşit sã arate cã încã sunt prezente în joc. Burghel, golghetera partidei, şi Bondar au turat motoarele, reuşind sã înscrie gol dupã gol (25-33; 28-34) spre deliciul spectatorilor, care au rãsplãtit cu aplauze muncã depusã.
Finalul a fost al Rulmentului, care a mai punctat de douã ori, 28-36.
 
Ştiinţa: Gîrţu (7 intervenţii), Angheluţã – Burghel (10 goluri), Bondar (9), Chiper (4), Matei (2), Vîntu (2) Cîlici (1), Niga, Nan.
Rulmentul Urban: Munteanu (10 intervenţii), Vãlean (1) – Gogoriţã (7 goluri), Diniş (6), Mãerean (5), Gîscã (5),  Ilie (4), Niculae (3), Gheorghe (3), Gogîrlã ( 2), Cherãscu (1)

COMENTARII (21)

De ALIN pe 24.09.2009 la 21:17

PT MAIMUTA GALBENA,SE VEDE CA ESTI UNA DIN JUCATOARELE CU GURA MARE ,TU NU VEZI CA TE DAI DE GOL SINGURA PRIN FAPTUL CE SPUI.CIOCUL MIC SI MAI BN MUNCESTE SI APOI SA COMENTEZI

De sportiv pe 23.09.2009 la 18:57

DE CE NU SE SPUNE NIMIC IN ZIARELE SPORTIVE DESPRE CELE DOUA MECIURI CASTIGATE DE NATIONALA DE JUNIOARE DIVIZIA A RM.VALCEA?(CNOE).NU SE STIE CA S-A INCEPUT CAMPIONATUL ?VREM SA NE TINE-TI LA CURENT CU EVOLUTIA LOR LA ACEST CAMPIONAT!SCRIE-TI DESPRE TOATE ECHIPELE ,DAR DESPRE ELE NIMIC.ESTE TOTUSI ECHIPA NATIONALA,NU AR TREBUI MAI MULTA ATENTIE ASUPRA MECIURILOR CARE LE AU?

De daniel pe 23.09.2009 la 15:05

ce poti sa mai zici de unele jucatoare de la stiinta,ca nu au treaba cu handbalul si ca gandul lor doar la baieti si discoteca.chiar antrenoarele nu vad ce antreneaza,pacat de ele ca au fost jucatoare valoaroase.

De maimuta galbena pe 20.09.2009 la 01:07

"de eu"... da cam care ar fi problema dak stau in discoteca? duminica au poate si ele liber, deci nu-i moarte de om dak ies in oras sambata seara...unde vreau sa ajung e ca meciul sa disputat in timpul saptamanii, unde mergi tu la discoteca marti sau miercuri seara, ca vin si eu...si obosite sunt, e ceva logic dat fiind numarul mic de jucatoare, cine ai vrea sa alerge dak sunt vreo 13 de toate?!?

De binevoitorilor pe 19.09.2009 la 20:21

si daca erau in discoteci ce?nu inteleg care e problema?habar nu aveti cate sacrificii au facut fetele astea ca sa ajunga unde sunt acum?sau ce sportiv=calugar!!!multi dintre voi vb si cred ca in viata voastra nu ati dat de greu.daca voi credeti ca e foarte usor sa faci orice sport,de ce nu va apucati sa le luati locul trantorilor.de ce?va spun eu de ce!!!nu aveti nici o sansa,pt ca in sport nu poti sa dai din gura sau sa bati tastele,trebuie sa muncesti,iar voi....vai mama voastra!!!!

De de eu pe 19.09.2009 la 09:20

ce spune daniel si denisa totul e adevarat,mai uitati-va si voi prin discoteci cum stau handbalistele pana la 3 dimineata.nu ai vazut la meciul cu brasov ce obosite erau ,de abia alergau

De boss pe 18.09.2009 la 21:17

baaaaaaaaaaa.... RATATILOR ( DANIEL & IOANA DENISA) nu mai aruncati vorbe din invidie , voi nici nu stii sa mergeti bine pe strada si v-ati trezit voi sa criticati.se stie ca cel care critica este invidios asa ca mai bine "ciocul mic si joc de glezne".pentru voi mancatorii de kkt.

De tiuspicusss pe 18.09.2009 la 19:29

Felicitari fetelor pentru comportarea onorabila in fata Rulmentului din Bv.care chiar daca a pierdut multe jucatoare valoroase au inca o echipa puternica.Le doresc sa se salveze de la retrogradare si sa gaseasca un sponsor care sa le sustina financiar si sa le intareasca.Bafta

De maimuta galbena pe 18.09.2009 la 11:56

astia care le criticati pe fete, habar naveti ce vorbiti...nu stiti k dak ar juca pentru bani, ar fi adversarele singure pe teren, caci bani castiga mai putin dekt maturatorii de pe strada...numai placerea jocului le trimite in teren.voi poate nu ati stat langa ele, sa le vedeti sclipirea in ochi cand sunt pe teren,si cum li se citeste foamea de joc pe fata atunci cand stau pe banca...cum teai simti daca ai alerga cate 2 ore pe antrenament, in doua antrenamente pe zi, sa pleci cu noaptea in cap de acasa si sa ajungi knd apune soarele,sa uite maicata si taicatu cum arati la fata...tu ma, inteligenta cu discoteca, dar tu poate ca stai acasa in vacanta, o copchila in clasa a X-a care a intrat p un teren de sport numai intr-un cosmar,supraponderala,care vorbesti cu lumea doar pe forumuri, ce stii tu sa comentezi? Dupa ce ca din vreo 13 in total, doar 11-12 pot juca,isi vad familia doar 3 ore pe zi,si la antrenamente si meciuri trag 9 cat pentru 14, nau dreptul la o pauza?!?Si inca pana la 4 dimineata? ia munceste tu o saptamana cu ele, cot la cot, si-ai sa vezi ca de nevoie,intri in pat la 10 jumate...clubul isi bate joc de echipa si de antrenoare,Consiliul Local baga bani in silicoanele nevestelor in frunte cu Dom' Inginer; si Grapa de-ar avea buzunare pan' la cot si nu iar ajunge sa-si bage pumni de bani in ele,apoi daca nici noi, astia care suntem in tribune nu le tinem partea, atunci cine?tot respectul pentru fetele noastre,fac o treaba admirabila...

De max pe 18.09.2009 la 05:47

Am fost la meci miercuri impreuna cu un grup de 10 amici .Impreuna am vazut o echipa tanara a Bacaului care a jucat bine si care este pe drumul cel bun.Am fost surprins placut de cei 700 de spectatori care sper sa fie din ce in ce mai multi la toate meciururile pe care Stiinta le va avea acasa indiferent de echipa pe care o intalneste. Nu ar trebui sa aruncati cu noroi in echipa si in staful tehnic ar trebui sa va bucurati ca Stiinta a revenit acolo unde ii este locul si sper sa mai vina ziua cand pentru un bilet stateam la rand sau aveam nevoie de o cunostinta ptr a vedea un meci cu Chimistul sau Spartak Kiew. Mult succes fetelor si voi care intrati pe acest site de sport sa fiti alaturi de ele la inceput de drum.

De Felicitari Stiinta pe 18.09.2009 la 00:22

Ce stiti voi despre echipa asta. Ati fost la un meci si va laudati ca le stiti de o viata. Voi stiti ca fetele astea nu-si primesc salariile si ca de cand fac eforutl de a veni la antrenamente, salariul lor de baza e de 560 de ron, adica indemnizatia de efort. Baietii primesc de la primarie 24 de miliarde plus sponsorizari private. Pana una alta fetele nu au nici de unele. Se au doar pe ele si ambitia de a face macar o impresie buna pe unde joaca. Comentati si aruncati cu noroi, dar -ati antrenat voi, veniti voi in fiecare dimineata la 8 si dupa-amiaza la 4 la antrenamente? Rusine pentru ceea ce faceti. La sala am vazut miercuri un public asa cum trebuie. Jucatoarele, echipa nu sunt de vina ca n-au fost bani pentru transferuri. Ce, s-a adus la fete vreun Sandu Iacob si nu stiu eu?

De daniel pe 17.09.2009 la 22:32

sunt mandru k e in prima liga...dar o sa mai fu mandru cand ajungem de rasul lumii?? nu ai avzut cum joaca.??? au avut timp sa se pregateasca ce au facut atunci??? daca nu stiu sa faca un contraatac,nu se gasesc pe teren....si ele au jucat impreuna de mult timp !!!!! o sa ne facem de ras peste tot pe unde mergem...ai vazut si u la meci...sa umplut putin sala dupa pauza toata lumea acasa...ce sa vezi???? mai mult te enervezii !!!! sa invete sa joace handbal...peste cateva meciuri vor juca numai ele singure in sala !!!!

De ioana denisa pe 17.09.2009 la 20:14

pt stiinta 89,ceea ce am scris tot e adevarat ,cand stii ca nu ai echipa nu te mai inscrii.oricum din surse sigure isi bat joc de fete cei care tin echipa.sa vb la anul cand echipa va ajunge in divizia a

De pt daniel pe 17.09.2009 la 20:04

voi in loc sa le fiti alaturi fetelor,,voi le criticati...sa fiti mandrii k avem si echipa de handbal fete in liga nationala....voi nici nu stiti ce-i ala sport..numai sa comentati stiti....decat sa comentati mai bine vedeti-va de treaba voastra si nu mai veniti la sala..lasati-le pe fetele astea sa joace...au muncit mult sa ajunga aici .....

De dnaiel pe 17.09.2009 la 15:58

am mers la meci si am ramas ff dezamagit !!! e diferenta mare intre handbalul jucat de stiinta la masculin fata de cel de la feminin !! am vazut in atac o grasanca care habar nu are...d c mai e in lot??sau portarul a luat goluri la greu din orice pozitie ....si fetele nu stiu sa prinda mingea ...cand erau in atac nu stiau ce sa faca cu mingea!! sigur vor juca in urmatorul sezon in liga 2 !! bani care se strangeau la intrare cred k se duceau fetele la disco?:))) orium penala echipa !!! daca vor performanta trebuie schimbat tot lotul !!! pacat ca au promovat

De stiinta 89 pe 17.09.2009 la 15:49

Pt Denisa: nu este prima data cind le acuzi pe aceste fete. Daca stii ceva spune daca nu pastreaza aprecierile pt tine. Deocamdata acesta este lotul si astea sint posibilitatile. Felicitari si succes in continuare!

De eu pe 17.09.2009 la 14:18

daca si pe fetele astea le acuzai ca merg la discoteca sunteti nebuni :) felicitari fetelor pentru prestatie

De pt tine denisa,doar pe 17.09.2009 la 14:01

si tu ar trebui sa mai muncesti putin la romana,pt ca atunci cand scrii rupi gardul!!!!

De ioana denisa pe 17.09.2009 la 13:32

in echipa de la bacau doar portarita mai joaca restul varza,care nu munceste afara,in discoteca stiu sa mearga si sa stea pana la 4 dimineata.antrenoarelor mai uitativa pe cine antrenati

De Costi pe 16.09.2009 la 21:38

Precizare: nu e Cheraşcu, e Roxana Cherăscu (fostă Gheorghe).

De Costi pe 16.09.2009 la 21:36

Un nou blog bacauan : http://bacaulsportiv.wordpress .com/


Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN HANDBAL FEMININ

Sala Sporturilor din...

Federaţia Română de Handbal va organiza Cupa României – feminin, la care au drept de participare echipele...

Ştiinţa Bacău - CSM...

Ştiinţa Bacău a obţinut o victorie extrem de preţioasă în faţa lui CSM Slobozia.

O fotografie inedită

Vezi o fotografie inedită oferită de fotograful Marius Ionescu, cel care le-a însoţit pe "tricolore" în Norvegia...

Jos pălăria!...

Chiar dacă site-ul nostru este dedicat băcăuanilor şi sportului băcăun, nu putem să nu anunţăm o veste bună...

FACEBOOK

 

CELE MAI COMENTATE

MECIURI

  • Aerostar Bacau
    Aerostar Bacau
  • 0:1
  • Foresta Suceava
    Foresta Suceava

04.10.2016 14:30

 Cupa Romaniei

PARIORI

Pariaza pe Bacau!

Cel mai bun site al pariorilor. Gasesti cotele dorite, inclusiv la Divizia B! Daca te simti inspirati, poti deveni tipster!

COMUNITATE

Intra in comunitatea suporterilor bacauani de pe MYSPORT

Ultradixi sau Allblack sint deja foarte cunoscuti pe singurul site din Romania cu continut creat 100% de useri! Pozele sau textele tale pot aparea pe www.bacausport.ro daca le pui tag Bacau

HANDBALVOLEI.RO

IASISPORT.RO

ARHIVA STIRI

Sapt. L M M J V S D
5         1 2 3
6 4 5 6 7 8 9 10
7 11 12 13 14 15 16 17
8 18 19 20 21 22 23 24
9 25 26 27 28      

SONDAJ

Considerati ca Bacaul mai are nevoie de fotbal?

  1. Da
  2. Nu



  1. » rezultate
  2. » arhiva sondaje

Programul GSPTV

  • Sursa programelor TV

Contact

Scrie-ne la contact_bacausport@yahoo.com în orice problemă legată de sportul băcăuan!



Studiul de Audienta si Trafic Internet
paykasa - paykasa kart