Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
Handbal Feminin

Bãtãioase! Ştiinţa Bacãu – Rulmentul Braşov 28:36 (11:18)

Formaţia de handbal feminin a Ştiinţei a fost învinsã astãzi, scor 28-36, de cãtre Rulmentul Braşov.

Evoluţia bãcãuancelor a fost una destul de bunã, în ciuda numeroaselor probleme. Acestea au ţinut piept handbalistelor lui Herbert Muller, chiar şi cînd au fost conduse cu 11 goluri.
Prima parte a întîlnirii a început destul de bine pentru moldovence, care au condus cu 4-3, ajutate  şi de cele douã aruncari de la 7m ratate de Simona Gogîrlã, însã lipsa experienţei s-a fãcut prezentã şi astfel adversarele au reuşit sã întoarcã scorul 4-8, în numai trei minute.  Ştiinţa a tinut cît de aproape a putut, s-a apãrat bine, însã n-a reuşit sã se impunã şi în atac, acolo unde s-au pierdut o grãmadã de mingi.
Chiar şi aşa, în minutul 24 tabela arãta  10-13. Bondar şi Vîntu au reuşit sã reducã din diferenţã şi sã stea în coasta adversarului, dar nu pentru mult timp. Diniş şi Gogoriţã au ieşit la rampã şi au fãcut 11-18.

Spectacol în repriza secundã!
Elevele Gabrielei Manea au reuşit sã rupã gura tîrgului şi sã dea o replica adversarelor, demnã de toate aplauzele publicului prezent în Sala Sportului din Bacãu.
Mãerean şi compania s-au distanţat la 11 goluri pe tabela de marcaj, încã din startul reprizei şi s-au menţinut aşa pînã aproape de minutul 45, cînd gazdele au reuşit sã arate cã încã sunt prezente în joc. Burghel, golghetera partidei, şi Bondar au turat motoarele, reuşind sã înscrie gol dupã gol (25-33; 28-34) spre deliciul spectatorilor, care au rãsplãtit cu aplauze muncã depusã.
Finalul a fost al Rulmentului, care a mai punctat de douã ori, 28-36.

Ştiinţa: Gîrţu (7 intervenţii), Angheluţã – Burghel (10 goluri), Bondar (9), Chiper (4), Matei (2), Vîntu (2) Cîlici (1), Niga, Nan.
Rulmentul Urban: Munteanu (10 intervenţii), Vãlean (1) – Gogoriţã (7 goluri), Diniş (6), Mãerean (5), Gîscã (5),  Ilie (4), Niculae (3), Gheorghe (3), Gogîrlã ( 2), Cherãscu (1)