Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
05.09.2009 HANDBAL FEMININ

E greu în Liga Naţionalã! Ştiinţa Bacãu – HCM Roman 20-27 (12-14)

Dupã o absenţã de 7 ani de pe prima scenã a handbalului feminin, Ştiinţa Bacãu a revenit şi a fost încurajãtã şi aplaudatã la scenã deschisã. Meciul a fost deschis de priemere celor douã antrenoare, Gabriela Manea şi Adriana Popa, care au scris istoria în 1989, cîştigînd Cupa Cupelor. Mircea Bãluţã, Vali Albu şi Florin Filioreanu, cei care au prins acum 20 de ani gustul handbalului, le-au oferit antrenoarelor cîte un buchet de flori, în semn de respect.

     Foto 1

Debutul n-a fost unul tocmai bun, chiar dacã studentele au rezistat eroic în prima reprizã
Elevele Gabrielei Manea au încercat din toate puterile sã echilibreze jocul, însã fãrã prea mari reuşite.
Oaspeţii, HCM Roman, au deplasat la Bacãu jucãtoare cu experienţã, iar acest lucru s-a simţit.
Mihaela Tivadar a fost motorul echipei vizitatoare,dar şi golgetera partidei, înscriind 10 goluri.
Prima parte a întîlnirii a stat sub semnul echilibrului. Cele douã formaţii au mers ca la cap pânã pe finalul primei reprize, cînd elevele lui Cornel Bãdulescu s-au distanţa la douã goluri.
În mitanul secund, studentele au avut un început destul de greu, iar “seceta” s-a înstalat pe tabela de marcaj preţ de 12 minute, timp în care HCM Roman s-a distanţat la 5 goluri, 12-17.
Mihaela Tivadar, jucãtoare cu experienţã de Liga Campionilor, a reuşit sã infiltreze în dese rînduri prin apãrarea bãcãuancelor şi sã asigure pentru echipa sa un avantaj substanţial(13-19;16-20;17-25)
Din tabãra Stiinţei în evidenţã au ieşit Marilena Burghel şi Oana Bondar, care au reuşit sã pãstreze proporţiile scorului.
Final cu lacrimi în ochi!
Studentele n-au putut sã ofere publicului, destul de numeros, care s-a ridicat la înãlţime şi le-a incurajat o victorie, însã la finalul partidei cea mai afectatã de scor, 20-27, a fost Oana Bondar, care a izbucnit în lacrimi.
În ciuda înfrîngerii, spectatorii le-au rãsplãtit pe fete prin aplauze.  
E greu sã speri la mai mult avînd un lot destul de subţirel!
 
Ştiinţa Bacãu: Gîrţu, Angheluţã – Burghel (9 goluri), Bondar (7), Vîntu (2), Chiper (2), Ilişeşcu, Nan, Matei, Niga.
HCM Roman: Cristescu, Olariu – Tivadar (10 goluri), Stoleru (4) Horobeţ (4), Pop (3), Gherman (2), Demetercã (2), Ruscior, Sandu.

COMENTARII (23)

De ... pe 08.09.2009 la 20:06

ma...eu n-am zis de mama ta ca o jignire [desi probabil asta ai merita]...ca nu e vina ei ca esti tu prost...e doar vina ei ca ti-a pus internet sa poti sa comentezi aiurea pe siteuri copchil ratat

De ... pe 08.09.2009 la 18:51

pt dana buburuza: ionut e ok pt chisleag si mama lui: la cioc sa va dau :D

De telemea chisleag pe 08.09.2009 la 14:01

domnule branzei ionut nu te lasa calcat in picioare de aceasta buburuza dana,eu sunt alaturi de tine si te sustin..da-i replica altfel o sa te creada un papa lapte

De telemea chisleag pe 08.09.2009 la 13:55

daca vrei sa imi stii sexul hai sa ne intalnim,sa vezi ce sex am...din surse foarte sigure stiu ca razi de acest stimabil jurnalist..ai face bine sa incetezi

De dana buburuza pe 08.09.2009 la 13:33

scuza-ma domnule chisleag sau doamna telemea ca nu stiu ce sex aveti! dar eu de fapt il sustin pe acest ionut branzei si nu rad de el,pt ca imi este simpatic..eu am vorbit din surse sigure ce se speculeaza in media ...

De telemea chisleag pe 08.09.2009 la 13:28

dana nu mai rade de acest mare gazetar al romaniei....branzei ionut te stiu cn esti ...las ca pun eu mana pe tn...omul e sdistrus dupa ce i s,a intamplat...am auzit ca e internat ca acesti jandarmi i-au rupt mana..din suese sigure stiu ca ere si 2 coaste fisurate...asa ca ai face bn sa iti ceri scuze fata de el

De dana pe 08.09.2009 la 10:31

din informatiile pe care le am eu,am auzit ca acest ionut a ajuns chiar in spital cu fractura de mana,pt ca acesti nimfomani de jandarmi l-au atins la mana si aceasta a cedat.imi pare rau pt el.din surse sigure stiu ca acest branzei este traumatizat psihic dupa meciul de la sala sporturilor!si asta pt ca el se crede un mare fotograf si un jurnalist amator....

De marian ardeleanu pe 07.09.2009 la 22:45

jandarmii,acesti oameni fara suflet,sunt ca robotii,actioneaza la ordin!!!!1 cine a dat ordin sa bata baietii de la roman,bine ca nici unii dintre ei nu au fost sfinti si au vorbit urat la adresa lor,dar cu ionut ce au avut SARACIILE!!1 atata stiu sa dea amenzi,sa bata sau sa te bage in parnaie!!!!!11 cea mai proasta meserie este la ........................... zice-ti voi!!!!!!1 cititorilor saitului bacausport!!!!!!!!!!!

De urda casacaval pe 07.09.2009 la 14:47

oare cum de a fost posibil ca acest mare fotogaraf si jurnalist al romaniei branzei ionut sa fie facut terci de jandarmi.nu e posibil asa ceva..domnule branzei ionut eu daca as fi in locul dumneavoastra i-as da in judecata

De dana pe 07.09.2009 la 13:07

l-au facut ferfenitza pe bietul baiat..acest ionut branzei.acest amator de foto,,imi pare rau pentru el.cand au venit jandarmii,acest ionut branzei parca era un Modelino...trebuia data in judecata jandarmeria

De Ionuţ Brânzei pe 07.09.2009 la 00:39

Trebuia sa aflu si opinia suporterilor din Roman, despre cele intamplate.

De NuTu pe 06.09.2009 la 22:14

stiu eu sunt cel care mai intrebat de ce au intervenit asa oameni de ordine :P mult succes in continuare

De cosmin pe 06.09.2009 la 18:41

rog persoanele care se ocupa de pagina bacausport.ro sa anunte si cand joaca acasa si rezultate din deplasare la amandoua echipe de handbal din bacau feminim si masculin !!! va multumesc

De Ionuţ Brânzei pe 06.09.2009 la 18:40

Pt. Mishu & Dana Am fost unul dintre administratorii BacauSport pana acum doua luni, cand m-am retras din motive personale. Pt. Nutu Am fost constient la ce ma expun. Am vrut sa vad ce se intampla cu suporterii veniti de la Roman (la iesirea din Sala Sporturilor). Galeria romascana, mi s-a parut ok in timpul meciului si e de neinteles atitudinea oamenilor de ordine din Bacau. Despre aceste incidente am scris pe blogul personal si nu are rost sa dezvolt acest subiect.

De cosmin pe 06.09.2009 la 15:55

ucm resita-stiinta bacau 34-28 (13-14), in prima etapa a ligii nationale de handbal masculin

De NuTu pe 06.09.2009 la 14:19

naspa a nimerit la mijloc baiatul

De dana pe 06.09.2009 la 14:07

il cheama ionut branzei si este amator de foto.il stiu eu

De mishu pe 06.09.2009 la 13:37

cine stie de la ce ziar era acel ziarist care a fost bruscat de acei ciobani imbracati in uniforme?

De rareshu pe 06.09.2009 la 12:21

felicitari fetelor pt vicorie.....speram sa va vedem la anu in europa

De NuTu pe 06.09.2009 la 09:52

la ora 11 sa jucat :P

De NuTu pe 06.09.2009 la 09:52

au jucat bn fetele de la bacau ..dar mai mult nu puteau face !!!HAI HCM ROMAN !!! FELICITARI PENTRU VICTORIE !!!

De Lira pe 05.09.2009 la 23:17

Echipa din Roman nu se numeste Laminorul ci HCM Roman. Bacaul va invata din mers iar echipa Stiinta se va mentine in liga nationala. bafta si incredere.

De Daniel pe 05.09.2009 la 22:22

la ce ora a fost meciul??? pacat k sa nu facut reclama pt acest meci....


Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN HANDBAL FEMININ

Sala Sporturilor din...

Federaţia Română de Handbal va organiza Cupa României – feminin, la care au drept de participare echipele...

Ştiinţa Bacău - CSM...

Ştiinţa Bacău a obţinut o victorie extrem de preţioasă în faţa lui CSM Slobozia.

O fotografie inedită

Vezi o fotografie inedită oferită de fotograful Marius Ionescu, cel care le-a însoţit pe "tricolore" în Norvegia...

Jos pălăria!...

Chiar dacă site-ul nostru este dedicat băcăuanilor şi sportului băcăun, nu putem să nu anunţăm o veste bună...

FACEBOOK

 

CELE MAI COMENTATE

MECIURI

  • Aerostar Bacau
    Aerostar Bacau
  • 0:1
  • Foresta Suceava
    Foresta Suceava

04.10.2016 14:30

 Cupa Romaniei

PARIORI

Pariaza pe Bacau!

Cel mai bun site al pariorilor. Gasesti cotele dorite, inclusiv la Divizia B! Daca te simti inspirati, poti deveni tipster!

COMUNITATE

Intra in comunitatea suporterilor bacauani de pe MYSPORT

Ultradixi sau Allblack sint deja foarte cunoscuti pe singurul site din Romania cu continut creat 100% de useri! Pozele sau textele tale pot aparea pe www.bacausport.ro daca le pui tag Bacau

HANDBALVOLEI.RO

IASISPORT.RO

ARHIVA STIRI

Sapt. L M M J V S D
14 1 2 3 4 5 6 7
15 8 9 10 11 12 13 14
16 15 16 17 18 19 20 21
17 22 23 24 25 26 27 28
18 29 30          

SONDAJ

Considerati ca Bacaul mai are nevoie de fotbal?

  1. Da
  2. Nu



  1. » rezultate
  2. » arhiva sondaje

Programul GSPTV

  • Sursa programelor TV

Contact

Scrie-ne la contact_bacausport@yahoo.com în orice problemă legată de sportul băcăuan!



Studiul de Audienta si Trafic Internet
paykasa - paykasa kart