Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
23.07.2009 SPECIAL

File de poveste!"Dinamo Bacãu "

Era în toamna anului 1969 cînd Dinamo Bacãu (denumirea sub care a activat mai mulţi ani echipa moldoveanã) participa, pentru întîia oarã, într-o întrecere continentalã: Cupa Oraşelor Tîrguri (cea ce va deveni mai tîrziu Cupa Uefa).

Foto 1

Turul I a adus pe Bistriţa o echipã dintr-o ţarã în care fotbalul reprezenta şi atunci doar o distractie pe plajã, Malta. Floriana La Valetta a pierdut în prima manşa fãrã drept de apel, 6-0, Dembrovschi perforînd de 3 ori plasa “amãrîtului” Nigel Zerafa. În retur, în fief-ul maltezilor, victoria a fost adusã de reuşita lui Daniel Ene. Astfel, cu scorul general de 7-0, formaţia antrenata de Valeriu Neagu a trecut în faza urmãtoare unde adversari aveau sa fie Skeid din capitala Norvegiei,Oslo. Valoarea formaţiei scandinave era arãtatã şi de ultimul lor rezultat, eliminarea vest-germanilor de la Munchen 1860.
Primul meci s-a disputat pe teren advers. Ca fapt divers, oraşul gazdelor mai este renumit şi prin faptul cã pe teritoriul lui existã 40 de insule.
0-0, rezultatul înregistrat în manşa întîi a adus încrederea necesarã pentru retur.

La Bacãu, Dinamo, s-a impus cu 2-0, Dembrovschi fiind iarãşi eroul partidei, fotbalistul ce a impresionat în ianuarie ’69 pe Wembley şi care în Mexic ’70 avea sã fie declarat de gazetarii strãini “cel mai bun jucãtor roman”, a marcat prima oarã din penalty (min 47), dupã care, în minutul ’68 a stabilit scorul final.
Turul III, decembrie-17-1969, pe "Rugby Park" din Kilmarnock, moldovenii au facut un alt meci mare, de data asta în faţa unei reprezentante a “insularilor” scoţieni. 25000 de oameni s-au bucurat la golul reuşit de Eddie Morrison in min 50, dar, în minutul ’81 Bãluţã, angajat de Ene, a adus tãcerea pe arena gazdelor printr-o loviturã plasatã perfect.
13-ianurie-1970, plinã iarnã în oraşul lui Bacovia. A fost ziua când Dinamo Bacãu a scris istorie: prima echipã din Romania calificatã în sferturile de finalã ale unei competiţii continentale intercluburi. Daniel Ene a realizat un meci senzaţional, poate cel mai bun din carierã. Bãcãuanul a punctat de douã ori, în minutele ’27 si ’69. 2-0, scor final şi a trecut şi ultimul hop spre sferturi.

Ei sunt eroii: Ghiţã, Comãnescu, Nedelcu, Velicu, Kiss, Vãtafu, Dutan, Panã, Dembrovschi,Ene, Bãluţã (Neumayer).

În antepenultima fazã a întrecerii, sorţii au fost nemiloşi, Arsenal Londra. Înfrânţi acasã cu 0-2, şi “executaţi” de tunari, la Londra, cu neverosibilul 7-1( Bãluţã fiind autorul golului pe pãmînt englezesc) visul frumos trãit de jucãtorii romîni a luat sfarşit.
Astãzi, urmaşii acelei mari echipe se zbat în liga secundã şi îşi duc povara grea rezultatã din proasta gestionare a clubului dar şi din nepãsarea celor ce ar trebui sa arate respect pentru ce a însemnat Bacãul pe harta fotbalului românesc.