Sectiune a gsp.ro
Tine-ma minte! Inregistrare
15.05.2009 FOTBAL

FOTO / Harababură în comisiile federale!

În comisiile federale domneşte o harababură generală. Nemediatizat, campionatul juniorilor a devenit un fel de lege a junglei, unde deciziile comisiilor se bat cap în cap şi încalcă regulamentele. Concret, partida de juniori dintre Dunărea Galaţi şi FCM Bacău nu s-a disputat din cauza terenului neregulamentar, însă Comisia de Disciplină a judecat altfel.

     Foto 1 2 3 4 5 6

O decizie firească era ca jocul să fie omologat cu 3-0 în favoarea oaspeţilor, conform articolului 79, litera h, din ROAF. Numai că, de la Federaţia Română de Fotbal, Comisia de Disciplină a hotărât altfel: partida se rejoacă. Asta fără a avea o motivaţie în decizia luată, ci doar „analizând punct cu punct cele două memorii înainte de clubul gazdă”!

"Noi ne-am prezentat la ora şi data meciului stabilite de FRF pentru jocul cu Dunărea. Nu văd de ce trebuie să rejucăm un meci în care gazdele sunt de vină că nu au asigurat condiţiile regulamentare? În plus, nu puteam permite ca juniorilor noştri să le fie pusă în pericol integritatea corporală admiţând ca un joc să se desfăşoare pe un teren cu un şanţ adânc de 30 de centimetri pe linia porţii!" Marius Căpuşă - vicepreşedinte FCM Bacău

FCM Bacău a înaintat un memoriu la Comisia de Apel pe 9 mai, Comisia de Disciplină trimiţând o altă depeşă clubului băcăuan, prin care acesta era anunţat că partida care era reprogramată pe 14 mai urmează să se dispute după judecarea apelului. Doar aşa au putut afla şi cei de la FCM că jocul cu Dunărea ar fi trebuit să se joace pe 14 mai…

Decizia Comisiei de Apel a fost una la fel de halucinantă. Din cauza absenţei motivaţiei deciziei Comisiei de Disciplină, Doru Viorel Ursu a decis ca sentinţa să se dea abia joia viitoare. Asta în condiţiile în care campionatul urmează să se încheie duminică, iar luni este tragerea la sorţi pentru turneele zonale ce vor începe duminica viitoare. Dacă se va da o decizie de reprogramare, meciul dintre cele două ar urma să se joace… după începerea turneului zonal.

  De ce atâta tam-tam şi presiuni din partea Dunării Galaţi pentru a rejuca un simplu meci de campionat? În condiţiile în care FCM Bacău şi Oţelul sunt gata calificate în faza următoare a competiţiei, gălăţenii trag tare pentru a termina pe 3, ultimul loc care duce la turneul de zonă. Iar Dunărea îşi leagă multe dintre speranţe de rejucarea partidei cu băcăuanii. Pâna la verdictul Comisiei de Apel, Dunărea va întâlni duminică, în ultima etapă, pe Ceahlăul 05. Meci pe care nu-l va mai juca la “Portul Roşu”, terenul cu probleme din partida cu Bacăul, ci pe stadionul “Dunărea”!

COMENTARII (32)

De nu conteaza pe 18.05.2009 la 10:30

pt toti cei de aici care ati lasat commenturi...eu am fost pe terenul acesta la acel meci, junior la Fcm Bacau......:am avut 22 de meciuri in acest campionat si nici un teren nu era asa inpracticabil ca acesta nu se putea juca pe el.......uni din voi zic ca de ce nu sa jucat ca trebuia sa se joace.....da cand am jucat acasa pe letea cu Otelul Galati si nea intarziat 10 minute ambulanta si ei au castigat cu 3-0 la masa verde...atunci nimeni nu a mai facut atat tam-tam pe tema aia....si noi am facut apel la comisie si tot degeaba.....;)

De dan bihor pe 16.05.2009 la 16:15

Asta-i buna! Voi chiar credeti ca celor de la FRF le pasa de juniori. Pai nu iese de aici banu gros , asa ca mai asteptati. O sa vedeti in ce con de umbra a intrat fotbalul romanesc, mai rau decat in Ungaria. Si asta datorita politicii intelepte a nasului si a celor aflati in simbria lui. Sa va fie rusine federalilor, ati ingropat fotbalul.

De dinamo bt pe 16.05.2009 la 15:51

FEDWRALII VOR SA NE BATEM DE LA EGAL LA EGAL CU SPANIA,ITALIA ,ANGLIA SI GERMANIA PAI LA ASA CONDITII LA JUNIORI UNDE O SA AJUNGEM??? DACA SCOATEM UN EGAL CU FEROE O SA SARBATORIM 2 SAPTAMANI

De markobc pe 16.05.2009 la 09:59

pt ALX....Da jocul nu sa disputat,un colt al portii era mai jos cu 30 cm decat celalalt,iar pt ai da dimensiuni regulamentare nu au ridicat poarta ci au preferat sa sape la radacina barei pt a ,,castiga,, inaltime.....in conditii normale juniorii nostri au castigat 3-0 .....ce comisii?????ce sa judece comisiile?????un teren neregulamentar??????

In Romania este cit se poate de firesc sa avem astfel de terenuri,atit timp cit vom fi condusi in continuare(atit in sport cit si politica),de catre acesti BOLSEVICI de kkt.Asa cum spunea cineva,in tara asta nu se construieste altceva in afara de biserici si pot spune ca are absolut dreptate!Pina si taranoii de ucraineni au ajuns sa organizeze EURO 2012!!!

De romania pe 15.05.2009 la 18:24

ce vorbesti mah.eu sunt in germania de 2 ani si mam bagat si eu intro echipa ca sa joc fotbal de placere sa nu ma plic acasa.deci nici in divizia 'Z' nu sunt.este un campionat in imprejurimile orasului.dupa aia pe judet si multe alte ligi ca e germania.ba deci avem teren sintetic de 250 mii de euro aproape toate echipele. vreo 20 a cate 3 serii(deci 60).si ei la juniori nau un teren klumea.pai sa vezi aicea la juniori au stadion cu 10-20 mii de locuri.asta e romania si coruptia din ea

De Lizer- pe 15.05.2009 la 17:43

Pt "Dany": Sunt de acord cu tine! Ba in plus i-as pune si pe popi sa alerge la orele de sport ! Pt "Ionutz" si pentru "pt dany": care sunt valorile spirituale ale romanilor? Le-ati gasit voi in biserici? Asta este o poveste... Folositi-va mintea cand mai luati de bune tot ce scrie in cartile bisericesti...

De vai de capu' vostru pe 15.05.2009 la 17:30

vai de voi bai moldovenilor ca nu aveti nici o treaba, si tu asta care ai scris articolul du-te putin la scoala sa inveti care sunt regulile de baza pentru a scrie un articol

De David pe 15.05.2009 la 17:01

Am un prieten in Anglia care a zis ca maidanele lor sunt mai bune ca multe terenuri din Liga 1... deh, ce-o sa spuna cei sus pusi, Romania nu e Anglia...

De Alx pe 15.05.2009 la 16:20

eu n-am inteles nimic din articlul asta....adica jocul nu s-a disputat din cauza terenului regulamentar???? cum vine asta??? asa scrie in a doua fraza a articolului. Apoi, cine a sapat santul si de ce? Iarasi nu am inteles...

Penibil de 1000 ori penibil :|

De :D pe 15.05.2009 la 16:04

:|

De Gigi Becali pe 15.05.2009 la 15:22

Doru Viorel Ursu asta nu e cocalarul ala de etnie care fac chiolhanuri cu manelistii? Pai ce pretentie sa avem noi la un fotbal curat?

ha ha ha ha ha

De Cristian pe 15.05.2009 la 14:59

Sa intamplat si la Delta tulcea -Ceahlaul Piatra Neamtz....... si au fost nevvoiti sa sape ...

De pt. "dany pe 15.05.2009 la 14:46

saracule, ti-ai luat ora libera din job-ul de succes pe care il ai la burger king si te-ai inchinat la dumnezeul tau satana si ai inceput sa aberezi pe forumurile din romania? mars si comenteaza pe yahoo de baseball, damnatule!

asa ceva s-a intamplat si la Tulcea daca va mai aduceti aminte...a dat si la tv ;)...deci cred ca e ceva normal in romanica noastra PS: dupa cum se vede in imagini, pot spune ca si la Slava Cercheza e un teren mai bun ca asta ;) :D :D :D

De ionutz pe 15.05.2009 la 14:31

Tu ala dany sua care ai desfiinta biserici ar trebui sa mai inveti putina carte si sa inveti adevaratele valori ca am impresia ca ai vreo 8 clase si restul pana la 12 le-ai facut la oi.Pai tu nu vezi ca nu se poate intretine un teren pt juniori dar daca s-ar mai inmulti terenurile si salile? Mai baiatule mai gandeste-te cand scoti cate o idee de asta.Si mie imi place fotbalul,dar ce sa faci daca nu ne putem ocupa de ceea ce avem.Nu suntem in stare de astea si mai vrem si altele.Cat despre federatie,aici sunt de acord cu tine.Acolo e mafie si poate ca acu se vor scoate la iveala magariile lor si vor pleca.

De Geo pe 15.05.2009 la 14:17

Iti dai seama cat de incult poti sa fi domnule "shokarelul" spunand "FCM Bacau is aia care au jucat in A?" Esti penibil si te-ai mai facut si de ras.

De Incredibil pe 15.05.2009 la 13:58

asa ceva nu se poate, si la judet terenurile sunt mai bune fata de ce vad in poze! RUSINE FRF

De unul pe 15.05.2009 la 13:31

si noi am jucat anul asta acolo la juniori..pe acelasi teren..si cik dunarea spera sa faca un reyultat bun cu fcm????le da 5 fcm-ul...slaba organizarea de acolo...RUSINE GALATI

De dany sua pe 15.05.2009 la 13:25

ce de terenuri mai avem si noi,sunteti de rasul curcilor (frf,romania)imi vine sa plang vb lui dedeman,juniorii de azi in 2009 joaca pe terenu de astea?rusine frf,si guvernului...bine ca ati alocat o gramada de bani sa ridicati biserici in loc sa investiti in copii.....daca as fii presedintele rom as transforma 90%din biserici in sali de sport....plus as introduce 3 ore de sport oblig in scoli si scoaterea religiei sa nu uitam raul societatii

De woodyman pe 15.05.2009 la 13:24

Cand aveam 10 ani jucam fotbal.....si aveam un teren de ma dureau gleznele cand alergam pe el..... iarba se vedea pe terenul ala doar pe unde pasteau vacile :))

FCM Bacau sunt aia de jucau in liga 1 no? si ia pierdut sechelariu la poker cu jiji? ;)) vai de ei und eau ajuns...

De andrei strugaru pe 15.05.2009 la 13:12

rusine sportului romanesc!acestea sunt conditii pt junorii de la care se vrea a deveni jucatori de valoare? INCREDIBIL ce organizare dezastroasa!!!DAR TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!

De vraja pe 15.05.2009 la 13:10

PAI DE LA 9 ANI DE CAND JOC EU FOTBAL AM JUCAT NUMAI pe terenuri cum e cel din imagine,sau chiar mai rau .trebuia sa se joace fara probleme, dar la noi nimic nu eperfect asa ca ...

De cineva pe 15.05.2009 la 13:06

3 ani din viata mi a mancat terenul asta ....eu cat am jucat la grupele de juniori ale clubului dunarea nu au fost incidente de astea ....si imi aduc aminte k pe undeva prin tulcea ..aveau o poarta facuta din 3 pari ..si nu am mai facut nici o contestatie nimic ....dar deh' si la juniori se mai cauta mismasuri gen ''bricheta''

De sergio_again pe 15.05.2009 la 12:57

@dedeman....ai mare dreptate

Super tare! Ce fel de regulament e asta? Ce rol are santul in cadrul jocului de fotbal?

De el_bandito pe 15.05.2009 la 12:38

Imaginile nu ma surprind cu absolut nimic! Am mai vazut asta la Motru in meciul cu A.S. Curtea de Arges de acum cativa ani! Atunci lipseau cam 20 de cm si cum observatorul meciului murise cu o seara inainte de meci a venit un observator local de-al minerilor! Poarta nu s-a miscat din pamant nici cu macaraua asa ca s-a decis saparea unui sant pe linia portii! Jocul s-a disputat, Minerul a batut cu 2-0 iar arbitri si observatorul jocului nu au scris nimic despre acest incident in rapoarte. :)) Cei de la Comisie au zis ca astia de la Curtea de Arges sunt nebuni si ca n-au cum sa dovedeasca. Pana la urma insa International Pitesti a promovat atunci in liga a II-a.

De catalin pe 15.05.2009 la 12:25

:)):)):)):)):)):)):)):)):))

De dedeman pe 15.05.2009 la 12:21

D/l Sandu trebuia sa proiecteze imagini de genul acesta la centenarul FRF. si apoi sa isi faca planuri de campionate europene. o fotografie ca cea de mai sus reflecta exact situatia fotbalului romanesc


Comenteaza


Trebuie sa fii logat pentru a adauga un comentariu

ALTE STIRI DIN FOTBAL

VIDEO / Vulturul...

Golul a doilea marcat de Tanasa in partida Vulturul Magiresti - CSM Moinesti 3-1

FACEBOOK

 

CELE MAI COMENTATE

MECIURI

  • Aerostar Bacau
    Aerostar Bacau
  • 0:1
  • Foresta Suceava
    Foresta Suceava

04.10.2016 14:30

 Cupa Romaniei

PARIORI

Pariaza pe Bacau!

Cel mai bun site al pariorilor. Gasesti cotele dorite, inclusiv la Divizia B! Daca te simti inspirati, poti deveni tipster!

COMUNITATE

Intra in comunitatea suporterilor bacauani de pe MYSPORT

Ultradixi sau Allblack sint deja foarte cunoscuti pe singurul site din Romania cu continut creat 100% de useri! Pozele sau textele tale pot aparea pe www.bacausport.ro daca le pui tag Bacau

HANDBALVOLEI.RO

IASISPORT.RO

ARHIVA STIRI

Sapt. L M M J V S D
35           1 2
36 3 4 5 6 7 8 9
37 10 11 12 13 14 15 16
38 17 18 19 20 21 22 23
39 24 25 26 27 28 29 30

SONDAJ

Considerati ca Bacaul mai are nevoie de fotbal?

  1. Da
  2. Nu



  1. » rezultate
  2. » arhiva sondaje

Programul GSPTV

  • Sursa programelor TV

Contact

Scrie-ne la contact_bacausport@yahoo.com în orice problemă legată de sportul băcăuan!



Studiul de Audienta si Trafic Internet
paykasa - paykasa kart